Adam Šangala

21. června 2006 v 11:18 | Salla |  divadlo
Už druhým rokem probíhá v Městském divadle v Brně mezinárodní divadelní festival Dokořán. Letos se k nám vydalo 14 souborů ze všech koutů naší republiky, Slovenska i Rakouska. Před rokem jsem měla to štěstí a shlédla skvěle nastudované představení Do naha v podání Slovenského národního divadla. Tento rok padl výběr na tragický muzikál Adam Šangala, který dovezl soubor z Divadla Andreja Bagara z Nitry.

Adam Šangala je původní slovenský muzikál podle stejnojmenného románu Ladislava Nádašiho ze začátku 20. století. Děj je zasazen do 17. století a na mušku si bere obyčejného slovenského mládence, jemuž je předurčen nezávihoděníhodný osud chudého sedláka v poručí šlechty. Adam nesnáší krev a umí se podepsat. Poté, co je jeho otec pověšen za pytláctví, rozhodne se opustit rodnou vesnici a jít hledat bohatství a úspěch jinam. Do cesty se mu ale postaví několik dámských ložnic a především zámek Praskov, na kterém hledá útočiště před hrabětem Markočem, ze kterého si po cestě udělal nepřítele. Protože je Adam dobře vyhlížející mladý muž, začne hraběnka Prasková, vlastnící neplodného syna a jeho německou bezdětnou manželku, plánovat jinou cestu, jak svému rodu zajistit dědice. Bohužel se, v té době již bohatstvím zahrnutý Šangala, poté stává přítěží a nutně následuje krutý pád zpět na zem. A i když se zdá, že Adam (po dalším útěku) najde své opravdové štěstí ve svatbě se svou bývalou láskou, opak je pravdou. Jeho temní démoni z minulosti ho vyhledají a nemilosrdně popraví.
Adam Šangala je zážitek, na který se nazapomíná. Ještě se mi nestalo, aby mě divadelní představení natolik vtáhlo (i slza na konci ukápla). Některé postavy nenávidíte, jiným se smějete nebo s nimi trpíte. A představa, že toto představení asi již nikdy neuvidím, mě momentálně naplňuje smutkem. Takové to bylo. Emočně vypjaté, výpravné, s originálními kulisami (scéně vévodily obrovské otočné hodiny a předimenzované knihy slavných učenců v čele s Biblí).
Průvodcem dějem byl sám Bůh a obyčejný kohout. A nešlo jen o Šangalu a jeho strastiplnou cestu životem. Byl to příběh především o mamonu, loajalitě, náboženství a zlu. Celým děním se proplétala černá postava Mihvoka - ďábla, a bílé laně - svědomí. Lidé mnohdy působili jen jako loutky, což bylo krásně vygradováno v momentě, kdy se osazenstvo Praskova divákům představilo v miniaturní loutkové podobě a následně bylo nahrazeno živými herci.
Hudbu napsal Vašo Patejdl - výrazná postava slovenské pop musik. A musím uznat, že byla prvotřídní. Zazněly rockové i folklorní melodie, hudební čísla byla nápaditá...
Ale největší obdiv patří Milanu Ondríkovi. V roli Adama strávil na jevišti nejméně 3 hodiny čistého času. Zpíval, tančil, smál se, brečel...neuvěřitelný výkon. Skládám mu poklonu.

Nakonec si Nitranský soubor vysloužil několikaminutové standing ovation. A právem. Nemůžu se dočkat příštího roku, co k nám zase Slováci dovezou.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jan Vejnar Jan Vejnar | 25. června 2006 v 19:50 | Reagovat

Vyčerpávající, ovšem vynikající. Recenzuj hudbu víc!:-) nebo divadlo obecně...taky přeci chodíš často:-)

2 Mummy Mummy | 24. září 2006 v 18:52 | Reagovat

tento muzikál je naozaj skvelý a ak mate moznost, urcite si ho nenechajte ujst

3 anulik anulik | 24. února 2008 v 12:55 | Reagovat

Ano ten muzikál ja nádherný včera sem na něm byla a byl krásný.Nenechte si ho ujít,mají tam nádhernou hudbu a i herci jsou pěkní.Moooc se mi libil!!:-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama