Ať žijí duchové

25. června 2006 v 21:36 | Salla |  čína
Náplní posledního roku se u mě stalo dohánění sta let v asijské kinematografii. A i když jsem ještě pořád na začátku, troufám si tvrdit, že duchařské téma bylo populární hlavně v japonském filmu. V hororech je to bez diskuze, ale když se podíváme do minulosti, objevíme mnoho filmů na téma samuraj a duchové odehrávajících se v japonském středověku. Jen tak namátkou mě napadá Kwaidan - nadpřirozené mrazivé povídky, a Povídky o bledé luně po dešti - film od japonského klasika Mizogučiho jehož téma ještě zmíním.
Dnes taky výjimečně žádný Jet Li, ale myslím, že je na čase seznámit čtenáře s další čínskou celebritou - hercem Leslie Cheungem. Podle dokumentu Stanleyho Kwana (další režisér o kterém se učí) Jang&Jin- žánry v čínském filmu (mimochodem nevídaně toužím vlastnit ho) byl (v roce 2003 spáchal sebevraždu) Cheung hereckou ikonou a velmi populární, hlavně u ženské části publika. Z jeho dalších filmů například Phantom Lover (Fantom opery po čínsku) a Sbohem, má konkubíno (až na něj kouknu, budete to vědět:)).
A ještě menší upřesnění - ač používám neustále slova jako Čína/čínský, většinou se jedná o hongkongské produkce/herce/režiséry...ale jelikož naposledy, co jsem se koukala, patřil Hong Kong pod Čínu, je to snad v pořádku.

Chinese Ghost Story (1987)

režie: Siu-Tung Ching (neb jsem od něj viděla již 3 filmy, zřejmě stojí za zapamatování)
hudba: James Wong (co k tomu dodat, že?)
produkce: Tsui Hark (vlastně by mě překvapilo, kdybych na něj u nějakého filmu nenarazila)
Tenhle film bych nazvala mixem odkazu samurajských duchařin a Evil Deadu. Proč samurajských duchařin? Protože mi velmi připomněl v úvodu zmiňovaný film pana Mizagučiho. Hlavním tématem je totiž láska mezi mužem a ženou, která není tak zcela úplně z masa a krve a nesnáší taoistickou literaturu. Ale zatímco v Povídkách o bledé luně po dešti šlo o lásku jednostrannou, kdy si mrtvá šlechtična svého samuraje spíše vydržovala z nedostatku jiných, v čínském příběhu jde o lásku ryzí (čtěte až za hrob).
A cože dělá v Číně Evil Dead? Mno...oživlý les se spoustou vyschlých zombií v inventáři místního klášteřa mi ho tak nějak připomněl.
Co by to ale bylo za čínský film, kdyby kromě hororu nebyl i tak trochu komedií (hlavní hrdina Ling například neustále končí mokrý, malé městečko, ve kterém vybírá daně, má až příliž horlivé stráže...). Lingovým spolubydlícím v zakletém klášteře (ptáte se proč tam Ling bydlí? Holt když je něco zadarmo...) je podivínský taoistický šermíř (swordsman), který si s temnými silami v okolí nezadá. Kupodivu dost evokuje samuraje, které hrával Kurosawův dvorní herec Toshiro Mifune, a to nejen svým účesem.
Scéně dominují vlající závoje, modré mlhové tóny a sem tam i zajímavě natočený (otočit, natočit) obraz. Zajímavé je, že na postu kameramana se vystřídalo (popřípadě těsnalo) sedm lidí. A co je ještě zajímavější (aspoň pro mě), v souhrnu se podíleli i na celkem velkém množství filmů Jeta Li:). Ale kdybychom se měli učit i jména kameramanů, připadlo by to úchylné i mě.
Mimochodem malá rada - nedoporučuju sledovat před spaním a kombinovat se seriálem Angel. Výsledný mišmaš, který je možné pak prožívat ve snech, není to pravé:).
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Sid Sid | Web | 25. června 2006 v 22:00 | Reagovat

Xi xi - divoké sny... pak zas někdy budeš muset povyprávět ;)

2 DongFangSue DongFangSue | 25. září 2006 v 18:07 | Reagovat

A Chinese Ghost Story nema chybu, je to klenot.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama