Co se dělo tenkrát v Číně

19. června 2006 v 16:24 | Salla |  čína
Tak jako Korea má svoji hrdinku Chunhyang, Amerika Jamese Bonda, v Číně je pravděpodobně nejpopulárnějším filmovým hrdinou Wong Fei Hung. Oblíbený lékař a bojovník za utlačované v jednom se objevil ve víc jak stovce filmů (doporučuji nahlédnout na IMDB do profilu herce Tak-Hing Kwana). Tak jako zmiňovaný Bond má svoje specifické hudební téma, jehož kořeny sahají hluboko do filmové historie a je nad lidské síly zjistit, kdo ho jako první vypustil do světa.

Once Upon a Time in China (1991)

režie: Tsui Hark
hudba: James Wong
choreografie: Woo-Ping Yuen
Dlouho jsem přemýšlela, ke které americké sérii OUATIC přirovnat. Ke starým Batmanům? Smrtonosné zbrani? První díl je naprosto uchvacující, vážně myšlený... druhý díl ještě nese některé dobré vlastnosti prvního. Třetí díl funguje spíše jako komedie a závěrečný díl je milosrdným posledním hřebíčkem do ztrouchnivělé rakve.
Začněme tedy od začátku. Ještě předtím, než se všechny světové kalendáře přehouply do 20. století začaly Číně krušné časy. Cizinci ze západu začali pomalu devastovat její tradice a jediný, komu se toto dění nelíbilo, byl mistr Wong (za vše například mluví scéna, kdy Wongův čínský pomocník marně luští čínské nápisy na dózách s léky).Cizinci totiž přiváží vše, po čem může prostý číňan toužit - zbraně, peníze, fotoaparáty a lukrativní nabídku na zaměstnání v Americe (která až tak lukrativní ve finále není). Co tedy zvítězí? Pistole nebo pěst? Peníze nebo důstojnost? A proč všude existují mistři, jejichž jedinou náplní života je pokoušet se zabít všechny své konkurenty a budovat si tak reputaci?
OUATIC je krásný film. Jet Li ve slamáku, černých brýlích a s jednou rukou za zády má neuvěřitelné charizma. OUATIC je taky první z kung-fu filmů, který má opravdu hluboký podtext a nedá se nazvat komedií. Jak už jméno vrchního choreografa napovídá, nebude divák ochuzen ani o vynikající bojové scény. Wongovo sólo s deštníkem, koncert pro dva mistry a kládu nebo balet mezi žebříky jsou dech beroucí. Jet Li umí. A my můžeme jen tiše závidět a podpírat si čelist, aby nám neupadla až na zem. Tsui Hark je sám o sobě režisérský formát...i když jak dokazuje film The Master (někdy příště), i takoví, jako on, občas ujedou. V OUATIC ale vše drží pevně pod kontrolou a rozhodně netočí stylem "postavíme někam kameru a uvidíme, co z toho vznikne".
Jak už je v Číně zvykem, dal OUATIC vzniknout celé sérii filmů a některé další Jetovy filmy jsou poznamenány odkazy na tuto legendu (o těch bude také v budoucnu řeč). Tahle ta klasika si ale zasluhuje dvakrát podtrhnout a označit velkým vykřičníkem ve velké encyklopedii komerčních filmů.

Once Upon a Time in China II (1992)

režie: Tsui Hark
choreografie: Woo-Ping Yuen
Druhý díl navázal zjevně na úspěch prvního. Moc inovací v něm tvůrci nepředvedli. Opět tu máme cizince a kung-fu mistra, kterého je třeba v závěru porazit. Tentokrát se ale souboj mezi žebříky proměnil v souboj na stolech. Wong Fei Hung za ten rok trochu otočil ve své filozofii. Zřejmě si uvědomil, že západní návštěvníci nejsou tou největší zhoubou jeho země. Dopomohla k tomu jistá Yee - Wongova nevlastní teta či sestřenice (podle toho, kdo zrovna vyráběl překlad), vášnivá fotografka, která studovala v Americe a myslí si, že ne vše, co si odtud dovezla, je špatné. Vývojem také prošlo čínské obyvatelstvo. Wong z minulého dílu by na ně byl pyšný. Škoda jen, že se všechni západní záporáci vytratili jako pára nad hrncem a Wongovi nezbývá než domlouvat svým krajanům ohledně přehnaného rasismu.
OUATIC II není pořádné drama ani komedie. Je to něco mezi tím. Wong Fei Hung se tu (podle vzoru Cimrmana nebo Indiana Jonese) potkává s doktorem SunYat-Senem, prvním prezidentem budoucí Čínské republiky, kterého zachraňuje, ochraňuje a nakonec posílá do bezpečí. Pokud (jako já) tuto postavu čínské historie snad někdo nezná, nevadí. Je to jen záminka pro další a další efektní bojové scény (což je dostačující). On se celý film vlastně skládá převážně ze soubojů (vážná část) a interakcí slečny Yee a mistra Wonga (vydařená komedie).

Once Upon a Time in China III (1993)

režie: Tsui Hark
hudba: Wai Lap Wu
Třetí díl s podtitulem Invincible Shaolin rezignoval již zcela na odkaz dílu prvního. Slečna Yee vyměnila fotoaparát za kameru, mistr Wong je zamilován až po uši a ve městě se připravuje soutěž mezi nejrozličnějšími školami kung-fu.
Nerada to říkám, ale na konci tohoto filmu bude i nejotrlejší divák alergický na všechny pestrobarevné tradiční čínské masky. Co je moc, to je příliš. OUATIC III může fungovat jen v jednom žánru - a to v žánru romantické komedie. V tomto ohledu je totiž naprosto nepřekonatelný.

čtvrtý a pátý díl záměrně vynechávám, neboť v nich nehraje Jet Li a tudíž odpadá i poslední důvod, proč sledovat úpadek jedné skvělé série

Once Upon a Time in China and America (1997)

scénář: Tsui Hark
Wong Fei Hung odjíždí navštívit svého přítele, který otevřel na Divokém západě pobočku jeho lékařské praxe a kung-fu školy Po Chi Lam. Čínská komunita se ale mezi kovboji nesetká s moc vřelým zacházením a navíc sám mistr při nejbližší příležitosti ztratí paměť a ocitne se na značnou část filmu mezi indiány.
Těžko uvěřit, že někdo tenhle film vymyslel, natočil a nespálil. Asi za tím musíme hledat finance ze strany amerických diváků. Mnohem vydařenější je už i Shanghai Noon, kde mezi indiány zavítal Jackie Chan. O akci se moc mluvit nedá. Jet se snaží, ale copak se může umění mistra Wonga postavit kdejaký kovboj? Podtrženo sečteno - přijít, vidět, zapomenout a pustit si znovu první díl.
a malý slovníček na konec
Tsui Hark - ten, o němž jsme se učili i ve škole
James Wong - ten, jenž má na svědomí moji fascinaci čínskými soundtracky
Wai Lap Wu - ten, jenž napsal Tai Chi Mastera (v notách)
Woo-Ping Yuen - ten, jehož jméno mi bylo tak často opakováno, až jsem si ho zapamatovala
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Sid Sid | Web | 19. června 2006 v 17:23 | Reagovat

Hezke, hezke... co takhle pustit jednicku na Avale, az nebude co delat? :)

2 Jan Vejnar Jan Vejnar | 19. června 2006 v 18:25 | Reagovat

JSem pro...ale pustil bych spis Fong Sai.Yuka:D

3 Jan Vejnar Jan Vejnar | 19. června 2006 v 18:25 | Reagovat

Jinak diky za skvely rozbor:-)

4 Salla Salla | 19. června 2006 v 20:17 | Reagovat

no Fong Sai Yuka tam mit nebudu, ale OUATIC jo:). Navic co do akce je OUATIC to nej nej nej. Fong je zas lepsi komedie:).

5 serafX serafX | Web | 26. dubna 2008 v 17:08 | Reagovat

Hezky napsané recenze.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama