Farscape (1999 - 2004)

20. června 2006 v 14:59 | Salla |  seriál
Jeho jméno je John Crichton. Je astronaut. Červí díra ho poslala do vzdáleného kouta vesmíru. Dostal se na palubu živé vesmírné lodě a jeho přáteli se stali uprchlí vězni. A teď jen hledá cestu zpátky domů.

Tak touto informací (nebo její modifikací) začíná každý z 88 dílů australského sci-fi seriálu Farscape. Na začátek si dejme malý předkrm skládající se z několika čísel - kolem 70 hodin čistého času, 4 sezóny, dvoudílná minisérie, 4 soundtracky, 2 různá hlavní témata, 41 (věk Bena Browdera po skončení natáčení), 1812 (údržbářský droidík ovládající pozemskou klasickou hudbu) a 1 měsíc mého života.

Sezóna první - rozjezd

John Crichton se ve svém vědeckém modulu po nepodařeném experimentu objevuje uprostřed přestřelky mezi peacekeepery (omlouvám se, ale žádný český překlad nezní uspokojivě dobře) - "pořádkovou sílou vesmíru", a leviathanem - neozbrojenou živou vězeňskou lodí. Během prvních pár vteřin svého pobytu si vytvoří z PK kapitána Craise svého úhlavního nepřítele (vydrží jim to ale jen pouhé 2 roky…pardon cykly). Zákonitě se pak připojí k posádce leviathanu (jménem Moya) - modré kněžce rostlinného původu Zhaan, luxanskému generálovi Ka D'Argovi, politickému vězni pochybné morálky Rygelovi, Pilotovi a později téměř lidské sebaceance (budoucí bývalé PK pilotce) Aeryn.
V tomto složení se pak seriál chytl odkazu Star Treku a stejným stylem resetovacího seriálu (pokud se budete dívat na díly v libovolné permutaci, nic se nestane) nechává hrdiny procházet nejrůznější planety, vystavuje je smrtelnému nebezpečí a sem tam jim pod nohy hodí nějakého toho peacekeepera, aby se neřeklo.
Seriál si zřejmě vedl dobře, neboť se scénáristé zamysleli a rozhodli se dát mu příběh. Tím se staly (překvapivě) červí díry. Vyspělá rasa, která jako jediná tuto technologii ovládá (kupodivu jménem, nikoliv však vzhledem, shodná se Stargejťáckými antiky), ji nasype do hlubin Johnova mozku (že by mi to zase něco připomínalo?), aby za pár let, až dospěje ten správný čas, mohl své bádání o tunelech ve vesmíru dotáhnout do konce. Tento akt dobré vůle má ovšem opačný účinek. Ve vesmíru se totiž šušká, že pomocí červích děr lze vyrobit ultimátní super hyper mega zbraň. A peacekeepeři ji samozřejmě chtějí.
Také zde začíná zajímavý trend - posádka Moyi se začíná rozšiřovat o další zoufalé existence (v budoucnu budou během sezón přicházet i odcházet postavy nové i staré).

Sezóna druhá - plazi a latex

Základní pravidlo sci-fi seriálu zní - když se omrzí jeden nepřítel, musí se zákonitě objevit další, horší a neporazitelnější. V 2. sezóně je jím Scorpius - zrůdnost v latexu, kříženec sebaceana a plazovité rasy scarrenů (univerzum ve Farscapu je vážně zvrhlé) a samozřejmě peacekeeper lačnící po červích dírách v jednom. John si ze setkání s ním odnese plno nepěkných vzpomínek a v hlavě implantát, který mu vytváří imaginárního kamaráda Scorpieho/Harveyho (povědomé?).

Sezóna třetí - nová hrozba a duplikáty

Nová sezóna, další problémy na obzoru. Tentokrát se rozhýbali samotní scarreni (musím říkat co je jejich eminentním zájmem?).
Jednotlivé epizody na sebe více méně úzce navazují. Posádka se rozrůstá a je na čase ji rozdělit, aby si fanoušci mohli užít epizody plné humoru i deprese. A aby nepřišli o svého oblíbeného astronauta, který již dávno pochopil, že mu je v této části vesmíru doktorát z astrofyziky na jednu věc a nejlepším argumentem je jeho oblíbená pulzní pistole Winnona, scénáristé ho nechají krutě zduplikovat. Je jasné, k čemu tento krok nevyhnutelně povede. Zvlášť, když se jeden z Johnů dá dohromady s Aeryn.

Sezóna čtvrtá - filozofie cestování časem

Poslední sezóna přináší do seriálu mnoho změn. Kromě obvyklých kombinací posádky na Moye se neoriginálně objevuje opět hrozivější nepřítel z řad peacekeeperů - tentokrát v ženské podobě (scarreni zůstávají, neboť na větší zrůdnost neměli scénáristé dostatek fantazie, peněz, času…). Celá sezóna s podivem vykazuje značně upadající tendenci (což je nečekané - vzpomeňme si na 8. sérii Stargate SG1 a k čemu se v ní tvůrci pod hrozbou ukončení seriálu vybičovali, aby urovnali nepořádek, který v galaxii natropili). John již červím dírám porozuměl, na Zemi se s existencí dalšího života za hranicemi planety smířili, čas se začíná jevit jako ne nutně jednoznačná veličina (o šílených paralelních dimenzích nemluvě), Aeryn čeká dítě a scarreni zbrojí proti peacekeeperům…a všichni chtějí Johnovi vědomosti.

Peacekeeper Wars - aneb návod na mír

Dvoudílná minisérie je konečně očekávané důstojné zakončení celého seriálu - kvalitou se řadí k tomu nejlepšímu, co se v celém seriálu objevilo. Jde vlastně stále o totéž - scarreni vs peacekeepeři a uprostřed všeho John Crichton, který by jedné straně mohl poskytnout výhodu v podobě superzbraně. Více není třeba říkat. Snad jen, že je to dynamické, napínavé a možná se dočkáte i svatby a vytoužené zbraně.

Po lehkém úvodu do problematiky děje (nebojte se, momentálně neznáte ani setinu toho, za co stojí Farscapu obětovat těch několik (desítek) hodin) se podíváme, čím může dále zaujmout (náročnějšího) diváka.

Svět loutek

Pod Farscapem je podepsáno jedno magické jméno, které ho činí výjimečným. Je to Jim Henson (respektive jeho společnost). Je vám to jméno povědomé, ale stále tápete? Připomeňme tedy filmy jako Labyrint nebo Temný krystal (potažmo cokoliv se jménem muppet).Teď vám tedy musí být jasné, jakým stylem tvůrci svět mimozemšťanů pojali (a jestli ne, styďte se a alespoň jeden ze dvou jmenovaných filmů si za domácí úkol sežeňte). Nečekejte tedy žádné digitální superpotvory (až na jeden úlet), ale poctivou loutkařskou a latexovou ruční práci ala původní Star Wars trilogie (před speciální edicí).Toto řešení nebylo zvoleno nedostatkem techniky (digitálna si užijete až až) nebo peněz (kostýmní i studiová výprava je až uchvacující a detailní). I když teď vám může připadat Hensonův svět dětský, hravý a roztomilý, není tomu tak. Loutky zvrací, vraždí, chovají se amorálně, vyrábí dětičky…prostě nic pohádkově naivního nečekejte.

Svět parodií

Jak jsme již zvyklí, ve sci-fi seriálech je divácky vděčné zmiňování pozemské popkultury v blízkosti nevěřícně zírajících mimozemšťanů. Farscape je u mě zatím číslo jedna v nejrůznějších narážkách, ať už pronesených tvůrci nebo Johnem, a parodiích. Zmíním jen několik. Geniální citace Vesmírné odysei (neobvykle scény s mimozemšťany vytvořeným pokojem) se řadí asi k nejlepším, co jsem viděla. Díl Já, ET zase v rámci možností kopíruje začátek Spielbergova filmu s tou výjimkou, že onoho vetřelce v kůlně představuje pozemšťan. Několikrát John přebírá manýry šíleného Jacka Nicholsona z Osvícení (zvlášť ve chvílích, kdy se dobývá do uzavřených dveří). Posledním příkladem budiž scéna s vozítky na poušti evokující Šíleného Maxe.

Svět klišé

Ačkoliv je Farscape v mnoha ohledech originální, vysledujeme mnoho (nechtěných?) podobností s jinými seriály stanice SciFi (konkrétně SG1 a Battlestar Galactica). Tak třeba - cestování časem, červími dírami, alternativními realitami, smrt ozářením, antikové, ultimátní superzbraň, brouci požírající kov (i něco jako goa'uld by se našlo)…bingo! Stargate jako vyšitá. A teď - sex, alkohol, vesmírné stíhačky s předky v X-Wingu, depresivní atmosféra, vyhrocené emoce, imaginární interagující halucinace…to jsme se zase na chvíli octli v Battlestar Galactice. Musím ale uznat, že Farscape je mnohem drsnější a otevřenější. Zase ale pokulhává v příběhu, který je typicky Stargejťácký. Hodí se ještě dodat, že po uzavření seriálu se Ben Browder (alias John Crichton) a Claudia Black (alias Aeryn Sun) přesunuli do SG1.

Svět, který stojí za to vidět

Původně jsem po Farscapu sáhla jako po možné zábavě po zakončení sezón Stargejtů a Galacticy. Nečekala jsem mnoho a vyklubala se u mě silná závislost. Jako u všech seriálů jsou tu dobré i špatné díly. Ty dobré ale díky bohu převažují. Když hrdinové propadají depresi, rozhodně se smát nebudete. Když autoři předělají většinu dílu na kreslený Cartoon ve stylu vlka a kukačky, položí vás to smíchy na zem (sem tam si rádi zaexperimentují s formální či narativní stránkou dílu).
Pokud tedy máte možnost a netlačí na vás zkoušky (i když znáte lepší výmluvu, proč se neučit?), dejte Farscapu šanci. Ačkoliv je začátek poněkud těžkopádnější, další dvě sezóny vám vše několikanásobně vynahradí.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 LukArcher LukArcher | 24. června 2006 v 20:42 | Reagovat

Koukám, ty ses teda rozjela :)))

ale nee, u mě stejnak BSG rulezzz !

i když, tohle též není špatný

2 Moira Moira | 28. listopadu 2006 v 9:21 | Reagovat

Taky u mě propukla závislost na Farscapu! Měla jsem ke sledování seriálu plno předsudků - ale ty se postupně rozpouštěly - až se vytvořila závislost. Zatím jsem shlédla jen 1. řadu a jsem strašně nažhavená na další.

Opravdu moc dobré!!!

3 tomass tomass | 7. února 2007 v 21:39 | Reagovat

tak sem to začal stahovat... sem zvědavej. momentálně mám příšernou závislost na sg atlantis (zelenka a rodney rulezzzzzz!!!!!) - tak snad mě to vezme :o)

4 Anubis22 Anubis22 | E-mail | 26. února 2007 v 16:03 | Reagovat

Píše se tu že jsou tři soundtracky. Může sem někdo napsat o který jde?

5 Salla Salla | 26. února 2007 v 20:50 | Reagovat

Anubis22> mam OST k prvnim 2 seriim a Peacekeeper Wars, z dalsiho pak jenom jednu skladbu. Ale prave jsem udelala pruzkum googlu a zjistila, ze existuji nejmene 4 oficialni OST - viz http://www.soundtrack.net/composers/database/?id=666 (ale asi nebudou tak dobre sehnatelne)

6 Anubis22 Anubis22 | E-mail | 27. února 2007 v 15:00 | Reagovat

Farscape Classics - Vol. 1

Tehle jsem našel nedávno na Warforu.

Ale nemáte někdo tenhle, nevíte o něm?

Farscape Classics: Volume 2

Prosím.

7 Lukas Lukas | 5. března 2007 v 1:54 | Reagovat

Opravdu dobry serial.

Nejak kuli nemu ani nestiham SG.

Nedoporucuji zacinat pred zkouskama.

8 Niobe Niobe | 23. března 2007 v 16:32 | Reagovat

Nevite kde se daji stahovat epizody a titulky ?

9 Pan Citron Pan Citron | 30. března 2007 v 21:01 | Reagovat

No s něčím tady teda ne souhlasím, ale to je jedno. Farscape je prostě podle mě nejlepší seriál, který jsem zatím za svůj kratičký život viděl. A Scorpius (v podání Wayna Pygrama) je naprosto dokonalej.

10 Pan Citron Pan Citron | E-mail | Web | 5. května 2007 v 21:19 | Reagovat

(ještě jednou)

Hele mám takovou jednu výhradu . Řekl bych, že většina věcí se objevila dřív v FS než ve Stargate (u Galacticy asi myslíš tu z roku 1978 nebo tak nějak, takže to posuzovat nemohu) a ještě k tomu příběhu, ten mi přijde mnohem lepší a rozhodně s tím "Stargejťáckým" nemá nic společnýho.

11 Skylark Skylark | E-mail | 5. května 2007 v 22:17 | Reagovat

Titulky na http://farscape.babylon5.sk (jsou české)

Epizody má v krámu strýček Torrent

Jinak souhlasím s Panem Citronem - FS tu byl dřív než ty ostatní - původní koncept FS je ze začátku devadesátých let, tuším. Kdy začli rozmýšlet SG, to nevím, ale troufám si tvrdit, že o nějakém remaku BSG tehdy ještě nikdo nic nevěděl.

A co se týče klišé - Farscape je známý tím, že klišé boří a zažitá schámata jiných sci-fi mění a pohrává si s nimi. Když k tomu připočtu velice dobře zahrané postavy, crazy humor, vztahy (uvěřitelné) a skvělou atmosféru, vyjde mi nejlepší seriál, co jsem kdy viděl. Howgh.

12 Salla Salla | 7. května 2007 v 21:00 | Reagovat

Skylark: no ja se spis snazila poukazat na to, ze asi nekde existuje manual " 100+1 veci, ktere musite mit v SF serialu ":).

13 Salla Salla | 7. května 2007 v 21:01 | Reagovat

Pan Citron> FS se vysilalo az po zacatku SG. "Stargejtackym" oznacuji vsechno s narativni strukturou, kterou prinesl uz prvni Star Trek serial.

14 Pan Citron Pan Citron | E-mail | Web | 8. května 2007 v 15:45 | Reagovat

2Salla: Jo to jo, ale taky musíš vzít v úvahu, že třeba  něco se stalo dřív ve FS než v SG. Jelikož jeden čas (od roku 1999) běžely seriály sejně.

15 Salla Salla | E-mail | 8. května 2007 v 16:53 | Reagovat

Pan Citron: kdyz si to tak znovu ctu, tak z toho textu nevyplyva zadna informace o tom, ze nektery serial od jineho opisoval. Spis ze je zajimavy, jak jsou nektere motivy vazne vsude :). Uznavam, ze slovicko "nechtenych" je ponekud kontroverzni a ne tak uplne fer.

Starou BSG jsem videla, ale tento hruzny zazitek jsem radeji zasunula hodne hluboko :D

16 Pan Citron Pan Citron | E-mail | Web | 8. května 2007 v 21:05 | Reagovat

jj máš pravdu až úplně to tam není, ale mě to prostě nějak tak přišlo. Jinak ty motivy no tak jsou stejný, ale například u FS bych řekl, že většinu těchto "klasických motivů" to udělají řekl bych trochu víc originálněji.

17 Salla Salla | E-mail | 8. května 2007 v 23:43 | Reagovat

Pan Citron> to uz ale pletes dohromady myslenku a provedeni. Myslenka je jak podle sablony, provedenim je FS brilantni. Taky ho (i pres pulku 4. serie, ktera me priliz neoslovila) nadevse obdivuju.

18 Pan Citron Pan Citron | E-mail | Web | 9. května 2007 v 15:41 | Reagovat

Hm no jo. Jinak, ale teda já jsem u čtvrté řady (devátej díl) a zatím se mi to líbí (myslíš tu první půlku, ne?).

19 Salla Salla | 9. května 2007 v 20:57 | Reagovat

Pan Citron: ne, myslim tu druhou samozrejme. Zacatek je skvely. Toz dokoukej, popremyslej a pak to muzem rozebirat do skonani sveta:)

20 Pan Citron Pan Citron | E-mail | Web | 11. května 2007 v 17:23 | Reagovat

OK. Já jsem jsem totiž ještě nečetl co jsi psala čvrté řadě a PKW, takže nevím.

21 Salla Salla | 12. května 2007 v 12:15 | Reagovat

(prenasim svoji reakci sem, nebot na tom foru na tohle neni nikdo zvedavy)

Pan Citron> kdyz ohlednu od toho, ze nekdo hodnoti aniz by cele cetl...

Na kritiku mas samozrejme pravo, ale konstruktivni. Pokud s necim nesouhlasis, beru to. Pokud se vyjadrujes dosti vulgarne, mel bys to umet vysvetlit (internet je skvela anonymni vec, ale porad jsme slusni lide).  Jsem si vedoma, ze me pisatelske kvality nejsou valne. Kdyby byly, studuju uz davno teorii filmu. Takze uvitam cokoliv, co se nelibi, abych to mohla ve svych dalsich snahach reflektovat.

Ale pokud se ti to nelibi, protoze je to malo zaslepene oslavne (subjektivne si o FS muzeme pokecat osobne na Festivalu fantazie), tak s tim asi nic nenadelame.

22 Pan Citron Pan Citron | E-mail | Web | 12. května 2007 v 13:02 | Reagovat

No jo, sorry nečetl jsem dva řádky. To je jedno mě už to nebaví se kvůli téhle kravině hádat. Prostě když jsem to poprvé přečetl tak mě to našvalo a konec. Teď jsem si to znovu přečetla musím uznat, že to byla ukvapená slova. A za to se omlouvám.

23 P.P.S. P.P.S. | E-mail | 7. června 2007 v 16:42 | Reagovat

Prosim nevite kde se daji stahnout epizody a titulky k nim.

(Popripade i jak se to dela, ja totiz neumim ani to)

24 hony-chan hony-chan | 9. června 2007 v 14:53 | Reagovat

Mě se FS to líbí.jinak momentálně jsem si dostahoval Enterprise a i když se nepovažuji za trekies tak se mi to i líbí :-). ale je to /plně něco jinýho

25 Marty Marty | 29. června 2007 v 22:00 | Reagovat

No teda husty popis : ) no sem na tom asi podobně, už se od toho neodtrhnu

26 Marty Marty | 29. června 2007 v 22:02 | Reagovat

no ale škoda že nebude pokračování, chtěl bych vidět malyho D'Arga trochu staršího

27 Marty Marty | 29. června 2007 v 22:05 | Reagovat

to P.P.S. : nevis ani jak se stahuje na torrentu nebo na rapidu? jestli chces tak ti poradim.

28 sobul sobul | E-mail | 19. července 2007 v 0:32 | Reagovat

Ale Stargate je uz proste klasika. To ze je velice dobry mozna utvruje fakt, ze je v Guinessove kize rekordu za nejdele vysilany serial s tak velikou sledovanosti (mozna by se spis melo dodat s neustavajici sledovanosti) I tak je Stargate good serial-

Ale kdyz uz sem sem narazil na ten Farscape (je to kvuli Benovi Browderovi a hlavne Caludii Black, kvuli nim sem se o Farscape dozvedel.) Rozhodl sem se to tedy taky zkusit. At ci onak SG u me porad vitezi.

Pls nema nekdo kvlaitni torrnety na nejake ty dily Farscape ? Jestli ano ozvete se mi na mail, dik

29 P.P.S. P.P.S. | E-mail | 5. září 2007 v 15:37 | Reagovat

jj marty byla moc ráda, kdyby mi někdo poradil, neumim totiž ani to.

A ted když jsem konečně jsem dostala svůj staronový a hlavně funkční počítač bych se byla velice ráda podívala na něco pořádnýho.

30 Claudinka Claudinka | E-mail | 20. února 2008 v 15:38 | Reagovat

Ja som zacala pozerat farscape kvoli benovi a claudi,zatial som vydela bohuzial len 8 prvych casti a film ale kvoli nemu som si dala pauzu s SG,zatial je pre mna najlepsi serial aky som kedy vydela a hrozne ma bavi,mam strasne rada SG(aj kvoli michaelovi shanksovi)ale farscape ma viacej dostal a myslim ze je to  nenormalne dobry serial a bohuzial som sa zatial nestretla s nikym kto by o nom v mojom okoli vedel a nemam sa s kym o nom rozpravat.

31 lekillen lekillen | 27. března 2008 v 23:28 | Reagovat

Ahojka....Já Farscape strašně zbožnuji..taky sme se na to začala dívat kvůli Benovi a Claudii,ale to jen po tom když mi o tom jeden kluk povídal na lidech na forum a tak sem ho požádala aby mi laespn nějaké díly poslal na ukázku.A posla mi prvních 13 dílu pak sem si řekla že začnu stahovat sama a nic a pak sme si zase o to řekla.No prsotě skvělej seriálek

32 RobertWrals RobertWrals | E-mail | Web | 25. března 2017 v 1:00 | Reagovat

Hi everyone!, maybe I am posting it at a wrong place, I just notice that people have alive discussion at this thread.
I am looking for someone with an experience of MAKING MONEY ONLINE? I made some cash with ITUNES before but not much. My friend has suggested to buy a web designers at flipper.top (here is URL if you are lazy to type it, <a href=http://flipper.top/>direct link - "WEB SITES FOR SALE")</a> - I hope it can work! It looks like they are making good MONEY MAKING SITES. Don't you mind share your opinion and experience? I was not able to find a good looking
FREE AFFILIATE WEBSITE and flipper.top sounds affordable. Thanks!

33 detectiver detectiver | E-mail | 26. března 2018 v 19:02 | Reagovat

Услуги частного детектива

Предоставляем полный спектр детективных услуг
Наши плюсы: Всегда озвучиваем возможности и информацию как есть, наши цены в 2-3 раза ниже чем у большинства конкурентов, огромный опыт и запас креатива, делаем то, что многие считают невозможным.
Не берем предоплат, не занимаемся высасыванием денег. Консультация бесплатно.

1. Пробив абсолютно любой информации
Пробив по мобильным системам (детализация, паспортные данные, определение местоположения)

Спектр услуг:
Сбор абсолютно любой информации о человеке
Определение местонахождения человека по номеру телефона
Детализация звонков и смс
Информация из почт и социальных сетей
Выявление факта супружеской неверности
Розыск должников
Розыск имущества должника
Розыск безвести пропавших людей
Розыск родственников и людей с которыми утеряна связь
Розыск мошенников
Проверка образа жизни ребенка
Помощь родителям (уход из дома, правонарушения, наркомания)
Услуги по выявлению фальшивых невест
Содействие адвокатам
Помощь в уголовном расследовании, сбор доказательств
Сбор компромата

Сбор информации о юридических лицах
Проверка персонала

Обеспечение анонимной связи и информационной безопасности
Контроль мобильного телефона
Защита компьютерной техники
Восстановление утерянной информации

Оказание юридической помощи
Оказание коллекторских услуг

Контакты:
+79180520135 - (телефон, viber, whatsapp, skype)
Telegram     - @RFDetective
почта        - RFDetektiv@gmail.com

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama