Hong Kong jak má být

22. června 2006 v 14:00 | Salla |  hong kong
Když se řekne Hong Kong, má každý hned jasnou představu, jaký film mu bude naservírován. Mozek můžete nechat doma, ale pro jistotu omezte mrkání na minimum. Jména jako Ang Lee a John Woo si už každý pamatuje. Tímto by k nim mělo přibýt další - Corvey Yuen (mimo jiné režisér Kurýra - kterého jsem, přiznávám se, neviděla, ale kvůli Yuenovi... :)).

Meltdown (1995)

režie: Corey Yuen
Kit Li - bývalý policista, nyní bodyguard a příležitostní dublér jistého ujetého herce Frankieho Lonea
Frankie Lone - populární herec akčních filmů, bývalý mistr kung-fu (no, nevim nevim:)), potrhlý alkoholik
Helen - ambiciózní bulvární reportérka snažící se něco na Frankieho vyhrabat
Chow Kam - detektiv, loser (ale snaží se)
Tak tyto nesourodé postavy (a ještě pár navrch - například Frankieho otce) svede spolu se zdravou dávkou vyšinutých maniaků, násilníků a hadů dohromady příběh ne nepodobný Smrtonostné pasti. Přejdeme-li k jádru věci, ocitneme se spolu s protagonisty v mrakodrapu, jehož interiér během další hodiny bude přemalován krví, vydezinfikován plamenometem a vyšpekován olovem. Tak jako John McClane vyhodil na kolemjedoucí policejní auto mrtvolu, Kit Li netroškaří a pošle vstříc chodníku celý hořící vůz. John používal ke komunikaci nepraktickou vysílačku, Kit si píše zprávy přes elektronický notepad. A pak je tu ta záležitost s jedem, minami a helikoptérou...
Meltdown je prostě zábavné klišé. Proč klišé? Protože podobný scénář jsme již nesčetněkrát viděli sfilmovaný. Proč zábavné? Protože ...
  • Jet Li - celý film se tváří nevídale roztomile (no nemohla jsem si to odpustit:)). Když nějakého záporáka prohodí dveřmi, má výraz téměř omluvný. Ale když příjde na akci, zpátky se nedrží.
  • Jacky Cheung - aka Frankie Lone. Jeho postavička je do extrému dotažený idiot. Sám Jacky má na svém kontě dostatek kung-fu filmů na to, aby dokázal, že "jen hraje" (ale těžko tomu věřit, vážně:)). Díky němu se divák musí většinu filmu smát (a to byl záměr).
  • A hlavne demolice interiéru i exteriéru budovy po hongkongsku.

The Enforcer (1995)

režie: Corey Yuen
Byl jednou jeden malý chlapec jménem Miu Tse, a protože mu bojová umění opravdu šla, ocitl se na filmovém plátně po boku Jeta Li jako jeho syn. Dvakrát.
Enforcer, znamý taky pod jménem My Father is Hero je příběh policisty, který pracuje v utajení na nejhorších případech. Bohužel pro svoji práci musí obětovat to nejcennější - svoji rodinu. Jako každý otec s vizáží Jet Li je modlou pro svého syna. I když v rámci jedné akce je před jeho zraky odvlečen policií a označen za zločince, aby se později přidal ke skupině těch nejbrutálnějších zlodějů a vrahů v Hong Kongu, kteří momentálně plánují něco výbušně velkého.
Enforcer není jen obyčejná akční mlátička. Je to oduševnělá akční mlátička. Otázku, zda upřednostňovat práci před rodinou si klade každý třetí film. Hrdina Enforcera je ale postaven před trochu složitější dilema - zklamat svého syna, opustit nemocnou manželku, poštvat proti sobě hongkongskou policii a doufat, že pobyt na druhé straně zákona povede ve finále k záchraně několika anonymních životů? A co když se nezdolná dětská duše vydá ilegálně do Hong Kongu, aby svého otce našla a jeho zločineckou kariéru mu rozmluvila?
A kdyby snad někoho lidská stránka filmu neoslovila, pořád je tu solidní dávka akce a závěrečný souboj záporáku se sesynchronizovaným duem Li - Tse opravdu stojí za to.

Hitman (1998)

Tenhle text tvořím ve chvílích, kdy bych se spíš měla učit na zkoušky. Není ale demotivující, že k takovému zajímavému povolání jako je nájemný zabiják, gejša či krasobruslař není žádná vysoká škola potřeba?
I když Hitmana nenatočil pan Corvey, zařadila jsem ho záměrně. Nese se totiž v podobném odlehčeném duchu, jako předchozí filmy. Těžko říct, proč si Jetova postava vybrala jako povolání onoho zabijáka. Je to totiž chlapec se srdcem na správném místě a jako jeden z mála by nejraději odpravoval pouze ty zlé. Kšefty se moc nehrnou a tak se tento Číňan v nepadnoucím kabátě vydá pro práci k Japonské společnosti, která vypisuje hon na tajemného vraha jejich bosse. Nutno dodat, že onen vrah je postava veskrze kladná.
Začínám si všímat, že u všech mých textíků chybí odstavec se zápory daných filmů...a ani teď tomu nebude jinak. Prostě kritika mi nejde, zvlášť když se na mě z obrazovky monitoru kouká Jet. Hitman je taková usměvavá hříčka s krvavou polevou. Má vtip, má nápad, má všechny potřebné náležitosti z filmových žánrových učebnic...a sem tam se tu mihne nějaká ta gejša či chlápek s katanou.
Pamatujete si na Pretty Women či O čem ženy sní a oblíbené scény v oděvních nákupních domech? Hitman je všechny trumfne...a Jetovi Leonův ohoz i kytka sekne:).
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jan Vejnar Jan Vejnar | 25. června 2006 v 19:48 | Reagovat

HAH!!! Těším se!:D:D:D díky za skvělý rozbor, opět bezmezně nadšen!-)

2 Franz Franz | Web | 17. října 2008 v 14:28 | Reagovat

Vypadá to dobře, navíc Jet Li je můj oblíbený herec ;)

3 P&S P&S | Web | 1. února 2009 v 20:54 | Reagovat

Jet 4ever :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama