I snaha se počítá

27. června 2006 v 13:28 | Salla |  čína
A jak jinak, opět nám hlavní roli sehrál Jet Li, Tsui Hark a tak trochu i Wong si-fu...

Born to Defend (1986)

režie: Jet Li
Třetí film Jeta Li a rovnou režijní debut. Smutné (opravdu nebo je to jen plytký slovní obrat?) je, že zároveň i poslední počin v této profesi. Born to Defend je solidní béč... céč... no Steven Segal by se za něj rozhodně nestyděl. Vidím, že čtenáři jsou napnutí, cože se pod tím nicneříkajícím názvem skrývá. Tak tedy...
Úvod vypadá jako výpravný válečný film (i tank tu bouchne!), ovšem pak se tak nějak vše zvrtlo do čínské silně protiamerické parodie na Rockyho s naivním tématem 'celý svět versus jediný nezkažený hodný mládenec'.
Ráda bych zmínila obsazení. Zlé američany tu "hrají" steroidoví evropané, jejichž největším úspěchem na poli filmu byla role křoví v Bloodsportu. Přesným opakem je Jet Li, který si roli smrtelně nebezpečného chudáčka vyloženě vychutnává a to tak, že neskutečně přehrává. Nicméně bojové scény zvláště v ringu vypadají velmi realisticky (žádných drátů se nedočkáte...snad až na jednu výjimku...a to ještě nevím, zda mě paměť nešálí) a Jet při nich přišel údajně k zlomenému nosu. Vzhledem k způsobu, kterým je o něj demolován nábytek v místním baru, se divím, že to odnesl jen nos.
Verdikt zní, že Born to Defend si nějaké body za snahu zaslouží...když za nic jiného, tak za roztavení amerického vojáka na konci:)

The Master (1989)

režie: Tsui Hark
Tsui Hark. Tohle jméno by vám mělo být již důvěrně známé. Jestli ne, tak si jej laskavě okamžitě krasopisně vryjte pod šedou kůru mozkovou:).
Film The Master dokazuje, že i slavní (OUATIC), uznávaní (no...ehm...něco by se našlo:)) a řemeslně zruční (Seven Swords) režiséři mají někdy své dny. Mám podezření, že Tsui byl při natáčení Mastera permanentně opilý, dočasně slepý nebo prostě považoval americké publikum za naprosté kretény. Není totiž pochyb, že tento film byl určen právě jim. Odehrává se ve Státech, kam přijíždí Jetova postava Jet, aby vyhledala svého mistra (jehož shop s léčivy nese název Po Chi Lam - haló odkaz na Wonga!). Ale je tu menší zádrhel. Jet mluví čínsky, všichni okolo něho anglicky a skupinka latino zlodějů, kteří by se chtěli naučit nějaké to kung-fu, pro změnu španělsky. Co nám tu ještě chybí? Samozřejmě ambiciózní mlátič, který si musí dokázat, že všechny mistry ve městě zvládne než by náhodný kolemjdoucí řekl si-fu.

Jak bych to kulantně řekla... Je to tak blbý (chápejte ve smyslu nereálný a nahraný) film, až je neskutečně vtipný. Vemte si třeba takového typického negra s copánky a brokovnicí v mezistátním autobuse, kterak číhá na vysmátého číňana. Po krátké potyčce skončí autobus ve stromě, negr v nebi a otřesení cestující s úsměvem na rtech děkují Jetovi procházejíce kolem zkrvavené mrtvoly řidiče.
Podobných a ještě lepších scén tu je požehnaně (třeba jen úvodní rvačka dívek na hodině gymnastiky). V čem ovšem Master vyniká je cílená vtipnost. Jet Li je prostě komik každým coulem a koukat na něj je potěšení.
No a teď k tomu nejvážnějšímu...a tím jsou technické chyby, nad kterými zůstává rozum stát. V Legendě o Narajamě slavného japonského tvůrce Shoheie Imamury se sem tam do záběru vloudil kousek mikrofonu. Hark ho trumfnul. Kromě mikrofonu dokázal do záběru vpašovat i ruce nějakého asistenta, který zřejmě směroval herce-dřevo k jeho replice, stín kamery, koleje od kamery a především žíněnky. Hodně žíněnek. Dokonce i do takových míst, jako je vrchní patro mrakodrapu, jednu propašoval. Škoda, že i když se sebevíc snažím, nedokážu toto...zvěrstvo?...nazvat uměleckým záměrem (což například v případě Legendy přednášející před projekcí váhavě připouštěl). Možná je to ale záměrně revoluční prvek, jak dodat divákovi zároveň i film o filmu:).
Tsui Hark si za snahu žádné plus nezaslouží...ale jako komedie je The Master výborný kousek. Vážně.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jan Vejnar Jan Vejnar | 27. června 2006 v 20:22 | Reagovat

inu, co třeba akce?:) v Masterovi - jaká je?

2 Salla Salla | 27. června 2006 v 20:51 | Reagovat

velmi vtipna:D

3 Jeník Jeník | Web | 1. července 2008 v 14:36 | Reagovat

Ještě jsem to neviděl.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama