Mladší brácha Wong Fei Hunga

26. června 2006 v 14:00 | Salla |  čína
Čím víc člověk proniká do čínských kung-fu filmů, tím víc je zmatenější (a nadšenější). Každý film má několik mezinárodních názvů, ještě více navazujících dílů (nejlépe natočených ještě v tomtéž roce), všechny hlavní postavy se jmenují téměř stejně, herci vypadají úplně stejně a odkaz na Once Upon a Time… je také skoro povinnost (aspoň ve filmech s Jetem Li).

The Legend of Fong Sai-Yuk (1993)

režie: Corey Yuen
hudba: James Wong
Fongovi jsou obyčejná kantonská rodina. Matka prodává látky, obdivuje západní ženy, poesii a je přebornicí v kung-fu. Otec cituje básně a je členem organizace Červených lotosů, která bojuje proti mandarínské nadvládě. Jejich povedený synáček Sai-Yuk je pilný student a velký talent na kung-fu po mamince.Říkáte si, co s takto rozdanými kartami lze sehrát za partii? Už první scény něco naznačují. Vcelku brutální krátký proces s několika Červenými lotosy vás připraví na vážně braný krvavý film. Sai-Yukova účast na sportovním klání (a následná potyčka) vás pro změnu dokonale zmate, protože absolutně ignoruje předchozí vážný tón (už jste Jeta viděli někdy skákat do dálky s mravenečkem v ruce?).
Aby se trochu rozhýbal děj a diváci dostali svoji porci kung-fu pro potěchu oka, je uspořádán turnaj o ruku dcery místního mandarínského zbohatlíka (jinak taky veselé postavičky) Tigera Luie. Pravidla jsou jednoduchá - získat trofej zavěšenou na dřevěné konstrukci a nedotknout se přitom země. Jednoduché? Pokud na onu konstrukci postavíte Luiovu ženu (čínské ženy asi po večerech trénují bojová umění) vězte, že si většina odvážlivců ani neškrtne. To, že se ke slovu dostane opět Sai-Yuk, je víc jak zřejmé. Ovšem ne vše jde podle plánu…
Legenda oFong Sai-Yukovi je komedie. Ale zvláštní komedie. Tedy ne zvláštní pro někoho, kdo už pár podobných čínských filmů viděl. Poté, co se divák většinu času směje (povedeným vtipům a situacím) nebo obdivuje skvělou choreografii bojových scén, nastává půlhodina, kdy se veškerý úsměv z tváří vytratí (a to nejen divákům, ale i postavám). Na někoho čeká gilotina, na jiného provaz a i kulka si svůj cíl najde. Tento zlom je jako blesk z čistého nebe, ale v žádném případě nepůsobí rušivě. Spíše je to jisté vystřízlivění po noci plné bujarého veselí.
A kdeže se ukrývá onen avizovaný odkaz na OUATIC? Fong Sai-Yuk je se svými kamarády zatčen a když opouští vězení, chlubí se, že uvedl falešné jméno Wong Jing (jistý režisér, viz níže) - a do toho samozřejmě hraje téma mistra Wong Fei Hunga.

The Legend of Fong Sai-Yuk 2(1993)

režie: Corey Yuen
hudba: Stephen Edwards
Sai-Yuk je ženatý a pracuje pro Lotosy. Sebevědomí mu nechybí a proto si brousí zuby na post jejich vůdce. Ten stávající momentálně pátrá po tajemné skřínce, která mu byla odcizena Japonci a ve které se skrývá jisté strašlivé tajemství. Sai-Yuk, jako muž číslo 49, dostává jednoduchý a přitom komplikovaný úkol - zaplést se s jistou pohlednou dívčinou, která může být klíčem k získání skříňky.
Druhý díl příběhu o Fong Sai-Yukovi je vzatá kostra toho prvního, potažená novým a svěžím potahem. Sice váhám, ale vynesu ten odvážný soud. Jako komedie je podařenější - člověk by nevěřil, kolik legrace se dá zažít s akupresurními body nebo se dvěmi zamilovanými slečnami, jako vážný film je drsnější. Občas je ve filmech slyšet výhružka "budeš zbaven svého kung-fu umění". Těžko si představit, jak se tento podivný slib naplňuje - do chvíle než uvidíte Fong Sai-Yuka 2. A není to nic pěkného.
Víc prostoru dostala i Sai-Yukova bláznivá matka. A to je jenom dobře.
Na závěr jak je zvykem odkaz na OUATIC - viz obrázek, v pozadí hraje geniálně sparafrázované Wongovo téma.

Last Hero in China (1993)

režie: Woo-Ping Yuen, Wong Jing
Hrdinou Last Hero in China není Fong Sai-Yuk, ale sám Wong Fei Hong v podání Jeta Li. A přesto se neřadí k sérii OUATIC.
Rok 1993 byl vcelku plodným. Docela by mě zajímal čínský způsob natáčení podobných filmů, když jich v tomto roce stihl Jet šest. Last Hero vznikalo společně s OUATIC III. A i když je prvotně koncipováno jako komedie (parodie), Jet Li si prostě hraje svého nacvičeného Wong se všemi potřebnými gesty, stojickým klidem a levou rukou za zády. A protože jsme v Číně, i tato komedie je plná brutality a krve.
Jen stručně oč jde. Vedle školy mistr Wonga je (k jeho nevoli) otevřen nevěstinec (majitel je ještě ke všemu jeho jmenovec), který zamotá hlavu svědomitým studentům. Osazenstvo obou institucí se pak spojí za účelem odhalení únosu dívek, které má zřejmě na svědomí skupinka mnichů a členů boxerské asociace v jednom. A průšvihy jsou na světě.
Začíná mi připadat, že čínské filmy s Jetem Li jsou vlastně pořád stejné. A přitom fungují skvěle. Ať už komedie (výcvik kung-fu na malém prostoru není to pravé) nebo choreografická lahůdka (Wongův boj na chatrném mostíku s přesilou), stále se je na co koukat. Jako třešinky na dortu pak působí scény s tradičními čínskými maskami lvů (to jsme ještě nebyli znechuceni jejich přemnožením v OUATIC III), popř. stonožky (a její likvidace Wongem v akčním úboru kohouta - no nesmějte se!). Navíc nám Jet předvede i opilý styl (když bojujete ve skladu vína, hodí se všechno).
Důvodem, proč veškerá akce působí tak, jak působí, je jisto jistě slavný Woo-Ping Yuen, jehož jméno si můžete přečíst i v závěrečných titulcích hollywoodských blockbusterů (Matrix Revolutions, Kill Bill). Naposledy propůjčil svoji představivost vydařenému Fearless.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jan Vejnar Jan Vejnar | 27. června 2006 v 20:17 | Reagovat

Diky za denni davku vyzivneho tectu!:D

2 Jan Vejnar Jan Vejnar | 27. června 2006 v 20:17 | Reagovat

textu:-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama