Třikrát z Shaolinského chrámu

18. června 2006 v 2:06 | Salla |  čína
Tři kung-fu filmy z Shaolinského chrámu s Jetem Li v hlavní roli. Co víc si přát?

Shaolin Temple (1982)

hudba: skvělá, nicméně soundtracku se asi nikdo nikdy nedopátrá (autor neznámý)
Neuškodí trošku nastínit děj. Mladík v podání Jeta Li se po nevydařeném pokusu o záchranu svého otce dostává na pokraji sil do Shaolinského chrámu, kde se ho ujímají mnichové. Po nezbytném oholení hlavy, tvrdém tréningu a vegetarianské stravě pak má dveře k pomstě dokořán otevřené.
Jetův první film, který povětšinou působí jako fanfilm natočený skupinou nadšených junior šampionů v kung-fu. Tento fakt se ale dá považovat za plus - žádné wire-fu, jen čiré nadšení a prvotřídní choreografie nejrůznějších stylů. Trošku na to doplácí příběh, protože o ten tu až tak nejde. Ale komu to vadí? Hlavně že se člověk může zasmát mladým mnichům, kteří za zády svého mistra loví žáby (asi v okolí nemají veverky), aby si zpestřili jídelníček.

Shaolin Temple 2: Kids from Shaolin (1983)

hudba: opět je nemožné vypátrat autora, nicméně některé písničky jsou povedené - zvlášť když zpívá Jet:)
Ač se tváří jako pokračování (a některé herecké tváře v čele s režisérem tomu i napovídají), nemá s prvním Shaolin Templem po dějové stránce nic společného.
Situace je následující. Je řeka. Na tom by nebylo nic neobvyklého, kdyby na jednom břehu nežila rodina se samými dcerami provozující šermířský styl Wu-Tang a na druhém smečka chlapců trénujících klasické shaolinské kung-fu. Příběh opět není příliš komplikovaný, takže je celkem jasné, jakým směrem se film bude ubírat. Ještě třeba dodat, že do již tak vypjatých vztahů u řeky zasáhne strana číslo tři, která doufá, že se obě rodiny pobijí navzájem.
Kids of Shaolin je opět vynikající kung-fu film i komedie. Všichni herci jsou opět neherci a většině ještě nebylo 15. Nicméně náročné cviky zvládají všichni na jedničku. A pokud lze věřit anglickému překladu jistého kung-fu dokumentu, tak to slečna na obrázku nalevo je Jetova sestra (to napravo je Jet:) ).

Shaolin Temple 3: Martial Arts of Shaolin (1986)

hudba: James Wong
Se třetím filmem se vracíme opět do klasického buddhistického chrámu, kde se poctivě cvičí, přemýtá nad cenou života housenky a do vegetariánské kuchyně se pašuje maso. O co může jít tentokrát, ptáte se? Je to jednoduché jako facka (či libovolný jiný cílený úder dlaní). Máme tu záporáka, který povraždil několika nadějným studentům bojových umění rodiče, no a ony studenty. Respektive tři z nich - dívku (s rolničkou na noze), chlapce (s dlouhým copem) a Jeta (s rolničkou, copem i bez copu). Po cestě se k nim přidá i stádo ovcí, ale to není až tak důležité. Slovo pomsta (a trocha představivosti) pak čtenáři řekne zbytek. Nicméně cesta ke konečnému zúčtování je vcelku originální a zábavná.
Opět není nouze o efektní bojové scény, humor a návdavkem je přítomno i vystoupení tradičních čínských lvů nebo ladné tanečnice. James Wong je asi nejvýraznější postava čínských kung-fu soundtracků z 80./90. let (dovoluji si sobecky tvrdit). Jeho styl je založen na tradičních nástrojích a melodiích, které podbarvuje moderněji znějícími perkusemi. Docela ráda bych věřila, že právě on je zodpovědný i za výše jmenované filmy. A Jet Li umí hrát. To mu nemůžeme odepřít. Sice bych to na nějaké dramatické charakterní role neviděla, ale komediální poloha mu sedí mnohem líp než Jackie Chanovi (ten se tváří všelijak, jenom ne přirozeně). Ale o tom zas někdy jindy:)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jan Vejnar Jan Vejnar | Web | 18. června 2006 v 21:48 | Reagovat

To musim videt!!

2 God of la NaNuKoks God of la NaNuKoks | 26. června 2008 v 22:21 | Reagovat

ICQ: 301-254-114

hele, nemáte na toto nějaké domlouvátko? tím myslím nějaké titutle nebo tak? ((-:

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama