Zrcadlení

29. června 2006 v 20:01 | Salla |  hong kong
Do tohoto článku jsem vybrala tři Jetovy filmy, při jejichž sledování mi v hlavě vyskočily jiné hollywoodské snímky. Takže se podívejme, jak se číňané vypořádali s Bodyguardem, Univerzálním vojákem a oblíbeným dobrodruhem Indiana Jonesem.

Bodyguard from Beijing (1994)

režie: Corey Yuen
Nejtěžší na podobných "recenzích" je, že je velmi žádoucí vyhnout se všem vlastním jménům. V každém překladu a na každém webu se totiž postavy jmenují trochu jinak (a v originálních dialozích tato jména ani nepostřehnete, neboť se vyslovují zase úplně odlišně). Tak tedy s tímto omezením si řekněme něco stručně k ději.
Slečna A, mimochodem korunní svědkyně neustále odkládaného případu vraždy, dostane od svého bohatého přítele jako dárek bodyguarda B (zatím na její bezpečí dohlíží jen policie), kterýžto je mimo jiné trénovaný voják čínské armády. Jelikož B instaluje bezpečnostní kamery málem i do koupelny, A z takového dárku příliž nadšená není. Poté přijde povinná krize (tentokrát krásná akce v obchodním centru), nezbytná láska a na konci spektakulární vyvrcholení, kdy se bad guys rozhodnou pro frontální útok.
Bodyguard from Beijing není nikterak úžasný film, ale také není špatný. Jet Li v saku a s kamenným obličejem odolává naštvaným výlevům své klientky, popř. se vyrovnává s planými poplachy, bojuje potmě, v plynu, ve zkušební kabince....a je to všechno zábavné. Narozdíl od Kevina Costnera je Jet pohybově nadanější (to není překvapení, že?), a tak jeho bodyguarda s přehledem ve všech ohledech překoná. Jenomže nedostatek romantického děje asi způsobí, že se na Nově asi toho čínského Osobního strážce nikdy nedočkáme.

Black Mask (1996)

produkce: Tsui Hark
Kdo by si pomyslel, že nenápadný mladík Tsui Chi, pracující v místní knihovně, je vlastně výledkem vojenského experimentu pro vytvoření supervojáka, který bude zanedlouho donucen po vzoru Zorra nasadit masku a postavit se svým bývalým kolegům (a knihovníci to nejsou). Tsui si myslel, že může žít svůj nový život, ale když na svoji narozeninovou párty dorazíte se samopalem za zády, asi pochopíte, že minulosti se jen tak nezbavíte.
Black Mask je další efektní zábavný film. Protože proti sobě v největších bitkách stojí supervojáci, boje jsou to velmi brutální. Na konci totiž je buď vykrvácení, destrukce životně důležitého orgánu nebo pád z velké výšky. Supervojáci jsou totiž super, protože necítí bolest, a tak je jen tak něco nezastaví. A to taky byl důvod zrušení celého projektu. Většina svěřenců byla zlikvidována, ale to by nebyli supervojáci, kdyby někeří neutekli do reálného světa.
Jetovi sice nabarvena kartonova maska moc neslusi (:)), ale nijak mu neubírá na charizmatu. A scény, kdy má u sebe doma svoji kolegyni (snažící se uhnat Tsuie), před kterou musí svoji identitu skrývat, patří asi k nejlepším.

Dr. Wai and the Scripture Without Word (1996)

režie: Siu-Tung Ching
Vynikající komedie o čínském Indiana Jonesovi ve stylu Muže z Acapulca.
Celý film má dvě paralelní složky. V té první jsme v reálném světě mezi rutinními spisovateli, kteří zrovna pracují na dobrodružném románu. A jak to už bývá, v jejich práci se odráží jejich momentální osobní krize.
Druhá se odehrává uvnitř psané knihy. Má stejné hrdiny, ale samozřejmě stylizované do postav románu. Hlavní postavou je zde Král dobrodruhů, který pátrá po tajemné skříňce obsahující jistý svitek. Ona skříňka je ekvivalentem Jonesovy Archy úmluvy. I její otevření má tak trochu nepěkné vedlejší účinky (nejen mutačního rázu) na zúčasněné (nejen krysy). Nejoblíbenější zbraní Krále dobrodruhů je pero. Pro jistotu jich nosí hned několik. Nevěřili byste, kolik se s ním dá dělat věcí....a pokud je potřeba bič, žádný problém:).
Podobností s Indiana Jonesem by se našlo určitě víc. Ale i tak není Dr. Wai nějakou kopií. Naopak, tato směska známých motivů vytváří vcelku originální celek. Jak již víme, akční komedie Jetovi jdou. A když se podíváme na jméno režiséra (a choreografa v jednom), taky to leccos napoví. Není to žádný Spielberg, ale má za sebou např. Chinese Ghost Story a na poli akční choreografie stvořil třeba několik skvělých scén v Hrdinovi nebo Klanu létajících dýk.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama