Jen 35 kroků od cíle

12. července 2006 v 0:37 | Salla |  čína
Na konci 50. let vyrostl v Hong Kongu pod záštitou studia Shaw Brothers megalomanský komplex Movietown. 2 milióny čtverečních stop studií, díky kterým nám připadá, že se v exteriérech většiny kung-fu filmů orientujeme lépe, než hlavní hrdinové.

36. komnata Shaolinu

Příběh starý jak čínská produkce kung-fu filmů sama. San Teho otec byl zabit těmi zlými (v tomto případě jde zřejmě zase o konflikt kantonců a mandarínců...asi si příští semestr zapíši dějiny Číny, abych v tom měla jasno). Kroky zraněného San Teho nevedou nikam jinam, než do shaolinského chrámu, kde doufá, že ho mnichové zasvětí do jejich legendárního kung-fu, aby se mohl pomstít. Jak ale zjišťuje, cesta k bojovému umění není až tak přímočará, ale vede pomalu od duchovního výcviku, přes tréning zraku, sluchu...až po mistrné zacházení se zbraněmi (tedy 35ti komnatami). Ona 36. v názvu je pak věnována prostému utlačovanému lidu, který by taky rád podstoupil rychlokurz v efektivním vymáhání svých práv na šlechtě.

36. komnata Shaolinu je klasika a my s tím nic nenaděláme. Jedině můžeme být rádi. Díky ní máme třeba takového Jeta Li. Jeho první film - Shaolin Temple, je vlastně variace na Komnatu. Ale zpět k tématu. Titulní film je ještě z dob, kdy herci více méně uměli v první řadě pořádně bojovat. Nic za ně neřešil střih a dráty, ale divák si vychutnával dlouhé pasáže pečlivě nacvičených pohybů. Když tak nad tím přemýšlím, hollywoodští herci toto neuměli nikdy a čínští v tom pokračují do dnes.
Je taky zajímavé všimnout si stavby ústředního děje - tedy postupnou cestou hlavního hrdiny shaolinským výcvikem. Každá komnata má totiž stejnou strukturu. San Te přijde, machruje, zjistí, že to není tak snadné, nabije si, trénuje, trénuje a nakonec vychází jako nejlepší....zatímco ostatní mnichové jsou stále na konstantní úrovni svých schopností. Docela mě překvapuje, že to některý dotáhl až na konec.
Důvodem, proč se v úvodu zmiňuji o Movietownu je fakt, že 95% filmu působí velmi umělým dojmem, co se prostředí týče. Možná je to osvětlením, možná podivně modrou oblohou...tento fakt bude chtít ještě přezkoumat, ale vypadá to, že celý chrám i přilehlé městečko bude pouze studiová kulisa. Navíc některá místa působí značně povědomě.
No a v neposlední řadě jsem se díky Komatě naučila už 2. čínské slovo - tzu = chrám :).
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama