Jak zabloudit v temných vodách

4. srpna 2006 v 16:27 | Salla |  non-asia mostly
První díl Pirátů z Karibiku je jedním z těch filmů, na které bych se mohla dívat stále dokola. Proč tomu tak ale není i s dílem číslo dvě?

Do kina jsem se na nový příběh Jacka Sparrowa těšila jako malé dítě (kterých bylo v sále překvapivě hodně, vezmeme-li v úvahu, že film nebyl, díky bohu, dabovaný). Jaké ale bylo mé zklamání, když nejlepším momentem projekce byl trailer na Miami Vice a efektní otevření strešního okna kinosálu poté, co v celém centru Brna vypadl proud. No dobře, teď jsem poněkud krutá, ale stejně se nemůžu zbavit dojmu, že se prostě někde stala chyba. Otázka nastává, zda ta chyba je ve mě, nebo se Gore Verbinski a jeho scénáristé někde uprostřed Karibiku nalokali příliž velkého množství slané vody s příměsí stodolarovek.

William Turner a Elizabeth Swann mají zrovna těsné před svatbou, když se něco zvrtne a oba jsou rázem (i s Elizabethiným otcem) postaveni před obvinění, na jehož konci čeká pro všechny smrt. Tedy pokud nový komodor (asi?) Beckett nedostane to co chce - a to a) poblázněný kompas kapitána Sparrowa, b) jistou truhlu, po které kapitán Sparrow taktéž pase.

Už celý úvod filmu byl jaksi nepříjemně uspěchaný a neplnil jiný účel než pokusit se zabavit diváky než se stará známá trojka (tak dobře, pro začátek si vystačíme s dvojkou Jack-Will) setkají a zábava bude moci začít. Vtipné scény se totiž váží výhradně na Jacka Sparrowa a jeho šílenou posádku (sem tam výjimka podtvrzuje pravidlo). A i tak jsem většinu filmu čekala, kdy se u mě dostaví nenucený výbuch smíchu, krom neustálého podvědomého konstatování "tohle asi má být vtipné". Na dvě a půl hodiny trvání toho smíchu bylo až zoufale málo.

Takže že by to vynahrazovala akce? Té je tu pravdu už víc, ale stejně i jí něco chybí....nebo přebívá? Mám hlavně na mysli krakena a několik scén kraken versus loď. Ano, krakenova chapadla byla vymakaná a jako živá, jeho pohyby dokonalé, ale proč by mě mělo bavit/děsit, když se obří příbuzný chobotnice sápe po lidech, kteří nemají na lodi kam utéct a zoufale se snaží bránit, i když šanci nemají. Kámenem úrazu je většina scén na lodi. Je to můj dojem, nebo jsme na ní prakticky většinu filmu? Loď, stejně jako ponorka, se vyznačuje malým prostorem, mnoha lidmi a věcmi na ní (v čirém chaozu) a hlavně - žádnou únikovou cestou v případě problému (cestující na Titaniku o tom ví své). Nerada to přiznávám, ale v některých momentech jsem přemýšlela, že jsem se raději měla podívat znovu na Master&Commander.

Chvilku si odpočněme od mého zklamaného výlevu a koukněme se, co mě na Pirátech překvapilo. Ač film od Disneyho, vyskytuje se v něm víc kostí než v Kostnici, víc mrtvol než v teenagerovských vyvražďovačkách, víc nemrtvých než v libovolném Romerovi a víc alkoholu (a zvracejících lidí) než v Leaving Las Vegas.

Méně milým překvapením pak byla posádka Davyho Jonese. Zdálo se mi, že prostě vyměnili jednu posádku nemrtvých (koster) za druhou (tentokrát zmutované plody moře). Sám Davy Jones pak je sice obdivuhodnou demonstrací CGI postav, ale...

...ale počítačové efekty a velký rozpočet prostě nenahradí minimalistické scény, kde je dán prostor interakci postav.

Jestli vás zajímá, jestli se mi něco na Pirátech přece jen líbilo, tak ano. Krom drobných momentů roztroušených po celém filmu tím byla postava ex-komodora Norringtona, celá pasáž na ostrově s truhlou, nemrtvá opička a Jack Sparrow, který byl ještě víc "hajzlík" než v minulém díle (naopak neustálé kvákání Elizabeth o dobru v lidech mi po pár minutách začalo lézt na nervy).

I tak jsem ale na třetí díl hodně zvědavá. Nějak doufám, že si po jeho shlédnutí řeknu - Piráti 2 by byli dobří, kdyby se s třetím dílem sestříhali do jednoho filmu.
A teď se zase dětinsky těším na Miami Vice. Doufám, že to nevěstí nic špatného.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama