Miami Vice

25. srpna 2006 v 12:27 | Salla |  non-asia mostly
Z mého okolí mám pocit, že normální člověk žije dva životy (kteréžto jsou v podstatě disjunktní). Jeden v práci a druhý v soukromí. Filmy (a seriály) se nás ale snaží přesvědčit, že nejzajímavější život vedou ti, kteří tyto dva životy spojí v jeden (agenti FBI, policisté, narkomafie…).

Detektivové Sonny Crockett (Colin Farrell s novou vizáží) a Ricardo Tubbs (Jamie Foxx tak jak ho známe) z Miami P.D. jsou jedni z nich. Poté, co musí místní FBI oznámit nepříjemnou novinu, totiž že jedna z jejich operací jde k čertu, jsou naverbováni, aby v utajení pronikli do zločinecké sítě, která se zabývá zásobováním (nejenom) amerického trhu (nejenom) narkotiky.
Když se řekne Michael Mann (stejně jako Tony Scott), představím si solidní zábavu ve vyšperkovaném kabátě (což mě samotnou překvapuje, neboť Collateral jsem neviděla a na jiný jeho film si prostě nevzpomenu). Starý seriál Miami Vice neznám a ani jsem o něm donedávna nevěděla. Nicméně stačil trailer, jména hlavních představitelů a režiséra a musím říct, nelituji, že jsem si nepočkala a Miami Vice viděla na velkém plátně (spolu s dalšími patnácti lidmi). Při domácím koukání totiž nevynikne to, co tento akčňák tvoří výjimečným (čirá spekulace autorky). Všechny akce odehrávající se v terénu jsou točeny na ruční kameru. To je v době "dokonalých záběrů" a cool zpomalovaček podle mého dosti neobvyklé. Takhle totiž vypadá například policejní zásah spíš jako dokument z Reality TV. Chvílemi zmatek, chvílemi skoro realita. Když už jsme u té reality, krom titulků (na což jsme si zvykli) se na začátku nedozvíme ani jméno filmu (a rovnou se ocitáme v přeplněném baru v rozjeté akci). Oslovilo mě i pár samostatných záběrů - natočení a pohyb kamery, takový malý bonbónek navrch (třeba noční jízda po dálnici).
Něco málo kosmetických vad ale Miami Vice má. Jsou to malé nešvary v podobě klišé, kterým se filmařům nedaří vyhýbat. O čem to blábolím? Tak třeba to, proč autoři Ricardovi připsali ženu a k čemu nakonec tedy nevyhnutelně dojde, vám bude jasné asi po první čtvrthodině.
Colin Farrell (o Jamie Foxxovi s jeho Oscarem ani nemluvím) už mnohokrát dokázal, že je jako herec výborným materiálem. Formát prázdninového akčního blockbusteru ale téměř žádné herectví nevyžaduje. Stačí se tvářit dostatečně drsně, dobře vypadat, umět tančit, popíjet mojito, profesionálně zacházet se zbraní a s přehledem řídit (popř. se tak tvářit) motorový člun/letadlo/nablýskaný bourák. Jenom křečovitý přízvuk Gong Li trochu dojem kazil.
Škoda, že celý film trval jen něco málo přes 2 hodiny. Během nich bylo totiž nastíněno mnoho cestiček, kterými by se mohl ubírat, a ta jedna vyvolená byla skoro až moc přímočará. Uvidíme, jestli nám Michael Mann ještě (nejméně) jednou dopřeje setkání s miamskými detektivy a pohled na palmy zmítající se ve větru v podvečerním šeru. Závěr filmu si určitě nějaká zadní vrátka otevřená nechává, ale já bych hlasovala za zcela nový námět.
A kdyby už nic jiného, tak nám Mann přiblížil důvod, proč jsou drogy tak drahéJ.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Bane Bane | 1. září 2006 v 0:22 | Reagovat

jaky krecovity prizvuk? Lepsi uz je jen ten Zhang ZiYin! :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama