Od každého něco

26. září 2006 v 12:21 | Salla |  non-asia mostly
Nedávno se mě jedna osůbka zeptala, proč sleduju filmy, u kterých spíš trpím než se bavím (a to nemluvím o žádných příšerných béčkách). Když se člověk zamyslí, uvědomí si, že film byl v první řadě vymyšlen pro zábavu, ale stejně jako literatura, i v něm se začala objevovat témata, která lidi nutí zapomenout na povrchnost a začít přemýšlet. Ale nic se nesmí přehánět.

United 93 je asi první film, který jsem jako film prostě vnímat nemohla. Brala jsem ho jako dokument. Nevím, jestli jsem v tom sama, asi jsem moc přecitlivělá, ale nechápu, jak mohl někdo u tohoto jíst popcorn. A že jich v sále nebylo málo.
Poslední záběr vypadá jako vykonstruován psychologem. Jinak si totiž nedokážu vysvětlit, jak se Greengrassovi povedlo to, co se povedlo. Obávám se, že podobný pocit už v kině nikdy nezažiju.
(děkuju Supovi, za toho brouka v hlavě. United 93 by opravdu měl vidět povinně každý)
Z opačné strany pochází film Legend of Earthsea, který mi připomněl, že není potřeba jen koukat na filmy kvůli zpracování, původu nebo významu, ale je docela příjemné ponořit se do příběhu, oblíbit si nějakého hrdinu a sledovat jeho dobrodružnou pouť. Zeměmoří je prý vcelku známá fantasy sága od LeGuinové. Mě bohužel minula. Film si mě ale našel a i když jsem ho původně chtěla jen předat dál a smazat, neudělala jsem tak a nelituju. Legend of Earthsea je dvoudílný televizní film stanice Sci-fi. Co z toho plyne? 3 hodiny délky a mizerné počítačové efekty. A víte co? První není na škodu, druhé odpustitelné.
Děj se točí kolem Geda, syna kováře, kterému je souzeno stát se největším mágem celého Zeměmoří. Na své cestě z nerozvážnosti přivede na svět Bezejmenného - čiré nesmrtelné zlo, které se živí dušemi. Gedovým osudem se stane odčinit svoji chybu a ve finále znovu spojit jakýsi amulet, který všechny Bezejmenné vymaže z existence.
Geda hraje Sean Ashmore - povědomý to obličej, který (po nápovědě) přiřadíte k Icemanovi. Ovšem role mladého mága je mnohem vděčnější a (fajn, řekněme si to na rovinu) ženská část publika ji víc ocení.
Jedinou velkou "star", která se tu chvílemi objevuje, je Danny Glover. Ani si nepamatuju, v čem jsem ho viděla naposledy. Ale jako starého moudrého mága/šamana si nikoho jiného ani představovat nechci.
A na závěr jsem si odnesla velkou chuť přečíst si nějakou pořádnou fantasy…
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama