Sovy nejsou tím, čím se zdají být

4. září 2006 v 11:13 | Salla |  seriál
Ten, kdo propadl surrealistickým podivnostem Davida Lynche, by si rozhodně neměl nechat ujít neobyčejných 30 (respektive 33) dní v městečku Twin Peaks.

Twin Peaks se rozkládá nedaleko kanadských hranic uprostřed jedlových lesů. Každý tu zná každého. Na první pohled je tu poklidno. Hotel je stále plný, v jídelně RR pečou skvělé koláče, místní pila vydělává, teenageři chodí svědomitě do školy…až jednou vyplaví řeka tělo mladé dívky. K místní trojici ze šerifské stanice - šerifu Harry Trumanovi, nešikovi Andymu a stopaři Hawkovi, brzy přibude švihácký, sympatický, kofeinem nadopovaný, (hodně) speciální agent FBI Cooper vedoucí nekonečný monolog se svým diktafonem. A teprve tady se začínají dít věci, které zprvu připomínají všemi místními oblíbenou soap operu Pozvání k lásce, avšak nad kterými se vznáší povlak z nadpřirozených sil, jejíchž středobodem je místní les a sny agenta Coopera. Ukazuje se, že každý tu má nějaké to tajemství. A kdo tvrdí, že ne, ten lže. Zbraně se tu snad prodávají ve Smíšeném zboží. Během příštího měsíce se Twin Peaks prožene mnoho různých postaviček - úplně obyčejných, divných, mrtvých i neexistujících.
Každá postava má svůj příběh táhnoucí se celým seriálem, který tvoří víceméně paralelní dějové linie, které si začínají a končí naprosto nezávisle na sobě. Červenou nit (svázanou do kruhu s nádechem motorového oleje) tvoří vyšetřování vraždy Laury Palmerové a zjevení se temného stínu z Cooperovy minulosti - agenta Windoma Earla. Ve škole se učí, že surrealismus je směr veskrze snový. V Twin Peaks pak částečně i doslova. Je až neuvěřitelné, jak lze skloubit naprosto obyčejné problémy týkající se především milostných vztahů, heroinu a peněz s prastarým zlem, jehož tajemství střeží Jednorucí, Jednoocí, sovy, trpaslíci, obři a Bob. Při sledování jsem taky začala přemýšlet o Lynchovi jako o symbolistovi (i když většinu dílů pod palcem režijně neměl, v těch, které vznikly jeho rukou, je to nejzřetelnější). Mazací hlava je jedna velká metafora. V Twin Peaks, Rabbits, Lost Highway a MulhollandDrive narazíte na blikající světla, červené závěsy a v prvním jmenovaném na červenou na semaforu, o jejímž smyslu si zkusím najít nějakou studii. Lynch mi tak připomíná jiného Umělce (s velkým U), který nutí diváka přemýšlet o tom, jaký má který detail v záběru smysl - Andreje Tarkovskeho.
Angelo Badalamenti je v rukou Lynche velmi zajímavý. Nepíše nic, co bych si chtěla pořídit a poslouchat samostatně, ale ve spojení s obrazem dokáže vyvolat zaručeně mrazení v zádech, stejně jako úsměv na rtech.
Kyle MacLachlan je jedním slovem - kouzelný.
Mihne se tu i pár herců, kteří si svoji kariéru budují i teď. David Duchovny jako agent/ka Daniel/a z protidrogového, Ted Raimi jako mrtvý pěšák, co měl rád pivo, Heather Graham jako Cooperova královna z kláštera a Billy Zane jako mladý a bohatý lamač dívčích srdcí. Za zmínku stojí i Don Davis, který tu vystupuje jako důstojník letectva, jehož tajné zaměstnání se netýká moc pozemských záležitostí.
Twin Peaks je mimořádná záležitost. Takový surrealistický Dallas, který si dlouho budete v hlavě přežvykovat. Až ho budou dávat znovu v televizi, určitě se na některé vynikající díly podívám ráda znovu.
P.S. poslední díl je jednoznačně nejlepší
(1.9.)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 LukArcher LukArcher | Web | 4. září 2006 v 23:51 | Reagovat

ach jo :( k Twin Peaks uz se chci nejaky ten patek prokousat a porad see mi to nedaři :( asi budu muset dohnat ještě

2 Milan Pavlíček Milan Pavlíček | 6. září 2006 v 5:54 | Reagovat

Na rovině hraničící s oficialitou konstatuju, že dokážeš napsat dobrou recenzi a někdo by ti za to měl platit. Do té doby jsem rád, že je to zadarmo.

3 Honza Honza | 26. října 2009 v 11:45 | Reagovat

Moje poleno ti chce něco říct... :D Krásně napsané, jen mám drobnou připomínku, že Duchovnyho postava se jmenuje Denis/a, nikoli Daniel/a. Ale jinak souhlas se vším. Twin Peaks je rozhodně nejlepší seriál co jsem kdy viděl.

4 Salla Salla | 1. listopadu 2009 v 23:05 | Reagovat

Ha! Denise se timto hluboce omlouvam :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama