Enterprise (2001 – 2005)

9. října 2006 v 17:34 | Salla |  seriál
Je to už hodně dlouho, kdy jsem poprvé narazila na Star Trek. Může za to můj otec, který v těch dobách sci-fi holdoval a když seděl u televize, dvě malý holky seděly vedle něho. Moc si z těch dob nepamatuju. Jen se občas vynoří nějaký střípek, který později zapadne do skládačky.

První byl Deep Space Nine. Z děje si nic nevybavím, ale na Odu, který se každou chvíli měnil na kapalinu, si pamatuju (Oda - voda se totiž rýmuje J). Potom přišla na ČT1 (mám takové tušení) série Next Generation. Pak dlouho nic a znovu ji nasadili. V tom mezidobí jsem zjistila, jak skvěle funguje lidské podvědomí, když mi při jedné příležitosti na papír vyklouzlo tajemné "Rodenbery" a já se pak nemohla dopátrat, co to znamená. Až v titulkách TNG o pár let později… A TNG zůstala moji nejoblíbenější. Co si vzpomínám, nejhorší trest u nás v té době byl "dnes se nebudeš dívat na Star Trek". Samotnou by mě zajímalo, jaký se tenkrát psal rok. Jisté ale je, že naše nejoblíbenější postava byl mladý Wesley Crusher. S věkem se ale nároky diváka mění. Tehdy jsem byla fascinovaná, dnes se bojím, že bych až tak nadšená nebyla. Nevím, možná podlehnu a po Blairovi si ji vyprosím. Samotnou mě zajímá, jestli si některé epizody vybavím.
Uplynulo nejméně osm let od té doby. Mezitím jsem viděla jeden film s kapitánem Picardem a pár dílu s hrdinným kapitánem Kirkem, u nichž jsem se nemohla soustředit na nic jiného, než na filmařské chyby prvního řádu. Až nedávno jsem na AXN přistihla druhou řadu Enterprise a rozhodla se jí dát šanci (dílem také proto, že nám o ní bylo hodně vyprávěno/spoilerováno na hodinách Estetiky seriálů)…
Celkem by mě zajímalo, jestli existuje seriózní manifest o tom, jakým stylem seriály sledovat. Amerika krmí diváky jednou týdně. Česká republika je většinou štědřejší a příděly do nás pumpuje někdy až 5x týdně. Běda ale, jak se ke zdroji dostane sám divák. Z Battlestar Galacticy (respektive 1,5 série), Farscapu, Twin Peaks nebo Enterprise jsem si udělala téměř jednolitý film. Ta vyvstávající otázka zní: je člověk schopen v takovémto sledu vnímat a prožívat stejně jako kdyby trochu zpomalil? Odpověď nemám, ale mám omluvu. Víc dílu denně, větší šance narazit na ty dobré co nejdříve. Víc dílů denně, míň dní agonie z vědomí, že vám něco utíká. Ale víc dílů denně taky znamená méně času (ovšem relativně, že ano) stráveném v onom světě. Právě se mi děje něco, co jsem nečekala. Enterprise měl být seriál, který jednou projde a bude v paměti uložen jako odškrtnutá položka. Jenže po posledním dílu mám pocit, že mi teď bude něco hodně chybět. Akorát tato myšlenka je příliš absurdní, vezmeme-li si, že je to pouhý primárně zábavný seriál.
Ráda bych někdy zavedla debatu na téma: Co potřebujete v seriálu (plytkého formátu - a nenalhávejme si, že by první dvě série byla Enterprise něco více, než klasický resetovací seriál typu TOS - i když ten má být prý metaforou tehdejší politiky), aby vás zaujal. Řekněme, že u mě se to nazývá oblíbená postava. A je hodně těžké, když touto postavou není kapitán.
Kapitán Jonathan Archer, velká to postava budoucí Federace. V civilu Scott Bacula, který mě zaujal v zajímavém seriálu Pan a paní Smithovi a pravý to důvod, proč se jeden z mých králíku jmenoval(a) Scott(inka). Zdálo se, že se nově uchytilo pravidlo, že každá loď potřebuje nutně jednoho absolutně hodného kapitána, který vždy bude stát na straně slabších , neohroženě pomáhat utlačovaným, řešit celoplanetární problémy a mezitím pronášet stupidní proslovy, jak bychom měli být hodní, neubližovat si a respektovat se. Na tuto koncepci dojel v Andromedě Dylan Hunt, jehož postava se stala tak otravnou až si vysloužila znechucené přepínání na jiné stanice. Díky bohu přišel ve třetí řadě Xindský útok a kapitán se musel změnit.
Komandér Charles Tucker III, MacGyver budoucnosti, tak trochu looser a špinavej blonďák. Mimo jiné i wraith Michael z SGA. Další důkaz, že nezáleží na vzhledu, ale spíš na chování, aby jste si někoho oblíbili. Myslím, že po něm školu nepojmenuju, ale křečka určitěJ.
Sub-komandér T'Pol by měla být, podle našeho přednášejícího, matkou pana Spocka (ovšem kvůli licencím má lehce odlišné jméno). Modelka, která ji hraje, působí značně mimozemským hereckým projevem. Obávám se ale že ne cíleně.
Vzpomínám si, že mě už u sledování TNG napadalo, proč na všechny neprozkoumané planety jako první v čele výsadku letí kapitán. Odpověď je jasná - máme-li nějakou hlavní postavu, tak…etc.etc.etc., ale příběh tak ztrácí kouzlo reality.
Většina SF seriálů dříve či později dospěje do fáze, kdy nechá své hrdiny cestovat časem (pokud to není projekt stavící na realističnosti jako BSG). Enterprise překvapivě nepřekvapila a hrátky s časem vytasila hned na začátku. Jako člověk, který si rád přečte Hawkinga, bych byla vděčná, kdyby si někdo dal práci a ucelil pár hypotéz o pravidlech pohybu ve 4. dimenzi. Bohužel nikdo takový se nenašel, nebo bylo tvůrcům líto ho zaplatit. Jediné, co se nám od temporálního agenta Danielse dostane za odpověď je, že "it is little more complicated". Můžeme dělat něco víc, než se s tím smířit?
První dvě série jsou vlastně takovou jakousi hrou. Jak pro seriálové hrdiny, tak pro nás. Klasická klišé doprovázená ohranými dialogy…tady zase někdo pátral v starých archívech plných seriálových scénářů. Pak ale přišel přelom. Z uzavřených epizod (až na pár "příběhových"), kde většinou někdo z posádky bojoval o život nebo řešil celogalaktický problém (případně oboje) dospěl seriál k pořádnému ději. Posádka Enterprise se vypravila do Delfské oblasti plné anomálií, aby odvrátila hrozící útok, který by lidstvo nepřežilo. První mrtví a přestává legrace. Temnější tón, ne zcela jednoznačná rozhodnutí, plno tíživých otázek. Posledních cca 10 dílů naprosto brilantních. I já jsem zírala.
Čtvrtá série a pokus o malý experiment. Povětšinou dějové linky zabírající cca 3 epizody. Nepamatuju se, že bych někde jinde viděla tento formát použitý.
A pak přišel poslední díl. Crossover s TNG a komandér Riker s poradkyní Troy procházející si historické záznamy z momentů předcházejících podpis charty, která dala základ Federaci planet. Goldsmithova hudba v závěru, podtext a defilé hvězdných lodí je jak šíp do srdce. Propojení, které je geniální.
Když už jsem zmínila hudbu, musím dodat, že znělka mě příliš nenadchla. Spojení takové písničky a obrázků z historie lidstva je na můj vkus až moc patetické na to, co je vlastně Enterprise zač (výjimkou budiž znělka z epizod Mirror Darkly).
Enterprise tak trochu podvádí. Vznikla jako poslední, ale odehrává se jako první. Podvádí tím stylem, že bere věci, které si pamatujeme ze starších sérií a říká nám…podívejte, takhle to bylo, když se borgové/romulané/ferengové/klingoni objevili poprvé. Pěkný (ale více méně úsměvný) je i odkaz na loď kapitána Kirka, která se octne 100 let v minulosti (a aby toho nebylo málo i v paralelním vesmíru). Hodně věcí mi ale určitě uniklo, jelikož se ve Star Treku vyznám jen povrchně.
I když CGI expertům modely lidí moc nejdou, za lodičky a zvláště Enterprise si zaslouží velkou pochvalu.
Mám možná tu smůlu, ale na podobné věci začínám čím dál více koukat okem informatika. Na jednu stranu je výzva stvořit fungující systém velikosti Enterprise, na druhou strašný risk. Software je tu ve velké míře závislý na hardwaru a ten pro změnu na tom, jak moc drží polarizované plátování trupu. Při každém zásahu můstku, kdy z několika konzol vytrysknou jiskry, přemýšlím, jak moc by v reálu bylo škod. Nebo jakými algoritmy jsou naprogramovány přístroje doktora Phloxe. Akorát univerzální překladač, jehož vstupem je pár slov z jazyka a výstupem překlad většiny mluveného projevu mimozemšťanů, se mi jeví jako hodně těžký nesmysl.
Pořád si říkám, jestli to byl, nebo nebyl promarněný čas. A co je to vlastně promarněný čas? Doba, kdy neděláme něco, co bychom měli (např. nečteme literaturu k bakalářce, neučíme se na zkoušky…), nebo doba, kdy se nebavíme? Já se bavila a přemýšlela. Scénáristé jsou parchanti, že nám předkládají vize, které si sami nikdy nemůžeme prožít. Ale je to business a lidé za to dobře platí.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Blair Blair | 10. října 2006 v 20:23 | Reagovat

nj ... měl bych se na to taky někdy dodívat ... i s TNG a DPN a taky V ...

2 LukArcher LukArcher | E-mail | Web | 14. října 2006 v 19:38 | Reagovat

tak to teda přeju hodně štěstí :) protože to dohromady dělá několik týdnů čistého času :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama