Farewell, my concubine

11. října 2006 v 21:24 | Salla |  čína
Sbohem, má konkubíno mi připomnělo jiné dva filmy. Bertolucciho Posledního císaře, kvůli sledování osudů hrdiny/ů během klikaté čínské historie, a jeden korejský film s nevyslovitelným příšerně dlouhým nezapamatovatelným jménem, který pojednával o dětech, které se jejich otec rozhodl udělat mistry ve zpívání několikahodinových tradičních eposů (ač to zní všelijak, film je to nádherný).

Začínáme na ulici v době, kdy se Čína zmítala na hranici mezi civilizací a tradicí. V době, kdy matky prodávaly své děti pouličnímu "hledači talentů", aby jim zaručily budoucnost. Naši dva hrdinové Cheng Dieyi a Duan Xiaolou jsou v této chvíli dětmi a netuší, čím vším si během příštích desetiletí projdou. Je jim předurčeno stát se operními herci, jenže ti se zrovna moc neodlišují od žebráků na ulici. I když jsou i výjimky. Celebrity divadelního herectví.
Sbohem, má konkubíno je jedna z nejoblíbenějších oper a právě ona vynese oba herce na jejich vrchol. Duana jako krále, Chenga jako jeho oddanou konkubínu, která se nakonec z lásky k němu vzdá vlastního života (vězte, že v té době nebylo, ani v Japonsku, obvyklé, aby se na jevišti objevovaly ženy). Tyto role oba provází celý život a to nejen, když jsou v kostýmech.
Celý film má hodně silných momentů a přece nepřekračuje hranice vkusu. Cheng je tragická postava, která byla od dětství nucena přijmout hereckou masku ženy a i když si to zprvu neuvědomuje, jeho herecký kolega pro něj začíná znamenat stále víc. Pak se v životě Duana objeví Juxian (Gong Li) a následná svatba, Japonci a následná invaze a Cheng je nucen se se vším vyrovnat (a svého přítele zachránit i za cenu nálepky kolaboranta). Ani čínská revoluce nepřinese žádné uklidnění. Osobně mě nejvíc vzaly scény, kde se Cheng, jako bývalá vyhledávaná hvězda, utápí v opiovém kouři. Závěr, ke kterému poslední vystoupení obou kolegů směřuje, je předvídatelný, ale věřte mi, že to neubere nic na jeho dopadu.
Režijní taktovku držel Kaige Chen (pozn. učí se o něm ve škole a má na svědomí hodně diskutabilní The Promise mimo jiné). Hlavní postavu Chenga skvěle zahrál Leslie Cheung (Chinese Ghost Story), jméno, které na čínské kinematografii zanechalo nesmazatelný otisk.
Ač téměř tříhodinová freska, i čeští distributoři ji kdysi pustili do kin. A já jim dávám za pravdu. Film funguje jak jako historický dokument o 20. století v Číně, tak jako lidský příběh o přátelství, lásce i žárlivosti (nerada to říkám - omlouvám se panu Leeovi, ale Brokeback Mountain se může jít zahrabat).
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 serafX serafX | Web | 3. května 2008 v 18:41 | Reagovat

Hezké.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama