Obsluhoval jsem anglického krále

20. prosince 2006 v 18:19 | Salla |  non-asia mostly
Bohumil Hrabal a Jiří Menzel, dvě jména známá každému průměrně vzdělanému Čechovi, se spojili, aby na plátna kin přinesli jednu z nejočekávanějších událostí roku

Český film se v poslední době točí okolo několika málo vzorů (které mu pochopitelně zajistí komerční úspěch). Momentálně letí teenagerovské komedie pro mladší publikum a (tragi)komedie ze současnosti či totality pro to starší..
Obsluhoval jsem anglického krále se v tomto směru vymyká a připomíná spíše starší filmy, které se už jen recyklují v celoplošných televizích (atmosféra evokuje třeba Slavnosti sněženek, Saturnina apod.).
Předlohu jsem nečetla (s panem Hrabala si nerozumím už od Postřižin). A samotný film mě k tomu ani nepřiměje. Film je příběhem Jana Dítěte, který si usmyslel, že z něj bude hoteliér a milionář. Od svých začátků, jako prodavač párků na nádraží, se propracuje jako číšník až k řádu habešského císaře, aby nakonec skončil při změně režimu ve vězení.
Když jsem na film šla, neměla jsem žádné předsudky, i když trailer působil značně prvoplánově. Většinou se stává, že první polovina snímku bývá lepší než ta druhá. Zde tomu je naopak. Druhá polovina je oživena tématem němců (před, během a po válce) u nás a přináší tak něco zajímavějšího než jen jídlo a erotiku, které vládnou polovině první (nicméně ve druhé se pravidelně objevují také).
Hlavní roli vypravěče (celý film je téměř monologem, když už se v něm mluví) dostal na starosti Oldřich Keiser. Zajímavá volba. Jeho mladší já pak neznámý bulharský blonďák Ivan Barnev, který byl předabován tak amatérsky, že by se za to styděl kdejaký béčkový snímek. Zbytek epizodních roliček (většinou jen štěků) se ujala plejáda českých hvězd (postaršího vydání). A pak tu pobíhají většinou spoře (pokud vůbec) oděné blondýnky.
Obsluhoval jsem anglického krále není film pro fanoušky Snowborďáků či Ondříčkových filmů. Nechci nijak podceňovat publikum, ale lidem pod 30 se asi Menzel nezavděčí (pokud se nejedná o pány dychtivé po nahotinkách). Téma minulých režimů bylo zpracováno mockrát a lépe (a alespoň se špetkou vtipu). A pokud si na film přece jen zajdete, nezapomeňte se doma najíst, jinak budete trpět víc než je nutné.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 LukArcher LukArcher | E-mail | Web | 20. prosince 2006 v 20:02 | Reagovat

No tak já osbně Hrabala zbožňuju a angický král jakožto předloha je jedna z mých srdcovek, takže jsem na tenfilm hodně zvědav...no uvidím nu, skouknu a zhodnotím :)

2 bongo-bongo bongo-bongo | 31. prosince 2006 v 14:59 | Reagovat

jenom taková menší oprava - Anglickýho krále dopsal Hrabal pět let před Postřižinama

3 Salla Salla | 1. ledna 2007 v 13:44 | Reagovat

bongo-bongo: to je mozne, ale to jsem jeste nebyla na svete a tudiz jsem se jako prvni dostala k Postrizinam:)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama