Cesta k Buddhovi

25. ledna 2007 v 1:12 | Salla |  korea
Jihokorejský, pro nás až artový, film, který by určitě jinak vyzněl, kdyby člověk věděl něco málo o životopise Buddhy.


Passage to Buddha natočil v roce 1993 Jang Sun-Wook. Nemám nejmenší pochybnosti, že je to parafráze na některý z příběhů Buddhy, ale bohužel, vzdělání v této oblasti mi ještě žádná škola neposkytla a internet zarytě mlčí (asi hledám na špatných místech).

Je to příběh chlapce, který se nám představuje ve chvíli, kdy je jeho otec vsypáván do malého pytlíčku. Matku nezná, ale má po ní památku - starou žlutou deku. Tak trochu na přání svého otce se vydává ji najít. Cestou potkává nejrůznější existence od nadávajícího lékaře přes slepou dívku až po malého astronoma. V jejich radách hledá kromě mouder i další vodítko, které ho v jeho pouti posune dál...

Jang Sun-Wook je jistě zajímavým uměleckým režisérem této doby. Nemám moc právo ho hodnotit a rozepisovat se o něm. Jediný další film, který jsem od něj viděla, bylo Resurrection of the Little Match Girl, film odehrávající se v počítačévé hře - takový zvláštní nematrixovský Matrix. Tak jako většina korejských režisérů, i Jang rád diváky šokuje a útočí na jejich vkus. V Buddhovi toto nejlépe demonstrují scény, kdy se malý hrdina stává budoucím otcem nebo pojídá hlínu.

Celkově s filmem dostanete dvě hodiny uvolněné atmosféry, která místy může nudit, ale občas se vynoří i povážlivě zajímavá pasáž (rozhovor na hvězdárně). Znovu musím zopakovat, že bez znalostí buddhismu se polovina kouzla snímku vytrácí. A tak jsou moje dojmy rozpačité. Na jedné straně něco zvláštního, na té druhé filozofické road movie. Pro běžného diváka asi nezkousnutelné, pro člověka, co chce zkusit něco jiného, dobrá volba.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama