Oliver

16. ledna 2007 v 1:23 | Salla |  divadlo
Po jednom náročném pracovním dnu nás zase jednou čekalo divadelní představení. To je taková ta událost, kdy ze skříně oprášíte zlatý náhrdelník, nazujete boty na podpatkách, obléknete si to nejlepší, co váš šatník momentálně nabízí, a v prázdném baru si objednáte skleničku martini za nehorázné peníze.


Pokud hádáte, že onen Oliver bude zřejmě slavné Dickensovo literární dílo Oliver Twist, máte pravdu. Městské divadlo v Brně již před dávnem nastudovalo muzikál Lionela Barta, který měl premiéru v roce 1960. Knižní předlohu jsem nečetla (nepočítám-li úryvky za dob školní docházky), nové filmové zpracování neviděla (ale teď mám docela i chuť). Režie se ujal vynikající muzikálový režisér Stanislav Moša.

Oliver Twist je dítě ze sirotčince. Protože je až příliž na obtíž, rozhodne se ho správce prodat...a Oliver skončí u hrobaře (dítě v rakvi, jak morbidní). Dlouho se tu neohřeje a prchá směr Londýn hledat štěstí. Nalezne ale pouze Lišáka, dítě ulice, které ho dovede ke zlodějské bandě pod vedením postaršího pána Fagina. Jenže při první akci náš milý Oliver nestačí zavčas utéct a putuje nejprve do vězení a posléze k rodině, která (čirou náhodou samozřejmě) je (jak se ukáže na konci) jeho pravou rodinou. Nicméně v Londýnském podsvětí se Oliverovo zmizení stane nežádoucí, a tak se pro něj vydává Bill Sikes (takový ten bad guy hero) respektive jeho milá (a bitá) prostitutka Nancy.

Muzikály produkované Prahou mají jednu velkou nevýhodu. Hrají v nich především zpěváci. V Brně to jsou muzikáloví herci. A podle toho taky muzikály vypadají (to byl jako kompliment).
Oliver nebyl nejlepší kus, který jsem viděla, ale rozhodně stál za ty tři hodiny, které musel člověk prosedět na sedadle s veškerým žádným prostorem na nohy. Olivera hrál malý šikovný klučina, který moc krásně zpíval. Oni vlastně zpívali úžasně všichni...ale to se tak nějak očekává:). Pár molových srdceryvných písniček, něco málo estrádních davových čísel a člověk se nenudí.
Tak nějak mě nejvíc zaujal vztah Nancy a Sikese (Stano Slovák měl něco do sebe), který skončil značně špatně (pro Nancy). Vrchol celého představení byl samozřejmě konec. Téměř filmová scéna v jednom záběru. Honička po Londýně se prolínala s dílčími děj, až ji nakonec ukončilo několik výstřelů (a byla tu i Londýnská mlha:)).
Velkým plus je nová (pár let nová:)) Hudební scéna divadla, která byla právě pro muzikály navržena. Pořád se vám něco po jeviští posunuje, vyjíždí, zajíždí, točí se...a dají se tak vytvořit docela pěkná aranžmá v prostoru. No a živá hudba k tomu...perfektní.

U Olivera si ale člověk psychicky neodpočine. Je to vcelku tragický kus, i když se sem tam objeví intermezzo v podobě scény, která je pro děj naprosto nepodstatná, ale rozhraná do absurdní komedie (vztah správce sitotčince Bumbla s paní Corneyovou).


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Cece Cece | 16. ledna 2007 v 10:50 | Reagovat

Tř..tř..tři hodiny? huh... tak to je něco O_o

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama