Scanner Darkly

4. ledna 2007 v 2:23 | Salla |  non-asia mostly
Vizuální experiment Richarda Linklatera ušitý pro příběh P.K. Dicka, který má něco do sebe.

Příběh nemá cenu příliž popisovat. Je o identitě, o tom, jak moc si s lidskými životy můžeme hrát kvůli vyššímu dobru a v neposlední řadě o závislosti.
Kdyby byl Scanner Darkly natočen konvenčně, asi by ztratil třetinu ze svého účinku na diváka (respektive na mě). V animaci, kterou je zhotoven, je zároveň něco děsivě reálného i umělého. Pokud vás přestane zajímat děj, pozornost si udrží obraz. Na natáčení se sešla výborná skupina herců - Keanu Reeves, Woody Harrelson a Robert Downey jr., a svým postavám předali všechno od tváře až po miniaturní gesta, o která v normálním i nenormálním animáku ani nezavadíte.
Nejlepší scény připomínají Linklaterův dřívější experiment - The Tape (2001). V televizi běžel pod názvem Přiznání a ačkoliv jsem čekala nějaký slabý art, výsledek mě doslova přikoval k obrazovce. V jednom pokoji se potkává Ethan Hawke, Uma Thurman a Robert Sean Leonard (přítomny jsou ještě nějaké ty drogy) a rozebírají především minulost a současnost. A v podobném duchu se pohybujeme i v nedějových částech Scanneru - šílené etudy výstředních protagonisů na banální témata (18ti rychlostní kolo, polámané auto, zabezpečený dům...).
Posledním z trojlístku trumfů je samotná dějová linka. Ač se může zdát většina filmu jako všední epizodka ze života feťáků a jednoho odepsanýho utajenýho policajta, pointa existuje....a jaká!
Duše filmu mě opět vrátila k dílkům jako Infernal Affairs či Departed, protože vyznění je vlastně stejné, možná i silnější (především díky načasování).
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Cece Cece | 4. ledna 2007 v 10:10 | Reagovat

Jo, tak na tenhle filmek už jsem se dlouho těšil ^_^

2 Bane Bane | 4. ledna 2007 v 13:08 | Reagovat

uz to mam nejaky ten patek doma a hned, jak shlednu Pi, si to pustim...:-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama