Šerý svět

30. ledna 2007 v 0:17 | Salla |  na papíře
Nu što že ty, što ty potupila vzor, sdavajsja ved'ma - nočnoj dozor


- Znáš Noční hlídku?
- To je ten horor podle Kinga s tím letadlem a upírem? (myšlen samozřejmě Noční letec)
Tak asi takhle vypadal můj první kontakt s filmem před nějakým tím rokem. Člověk se pak na něj koukl a zjistil, že je v něm něco neobyčejného. Koukl se podruhé a pořád to tam vězelo. Vyšla první kniha a film dostal novou dimenzi. A co teprve na velkém plátně! Moje nadšení asi nejlépe vystihuje recenze, kterou jsem ze sebe vydřela pro moviescreen (koho by nedejbože zajímala, může pohledat).

Jenže knihy pana Lukjaněnka jsou mnohokrát lepší (žádné překvapení). Zamysleme se, proč jsou tak dobré. Eeeeeeeeeee. Stačí! Je to komplexním světem, jehož velkou předností je jeho existence uvnitř toho našeho. Na stejnou notu sází i Star Gate, ale na tu se díváme pro trochu jiné "přednosti" :). Takové Star Wars jsem si také zamilovala časem pro ten krásný svět, ve kterém jsou dané základní axiomy a pokud je dodržujete, můžete konstruovat nikdy neproběhlou minulost.

Pak je to Lukjaněnkův styl vyprávění. Kombinace akčních pasáží, morálních témat (z konce prvního dílu jsem byla paf ještě další týden), rafinované výstavby děje a konečně spolupráce se čtenářem. Nevím jak vám, ale mě přijdou vyvrcholení jeho příběhů značně nedořečené a člověk musí hledat v jemných nuancích a slovních náznacích, než najde svoji odpověď, zatímco na něj doléhá tíha vyústění.

Teorie celého Šerého světa se mi velmi líbí. To my jsme vlastně ty magické nádoby, díky nimž můžou existovat fantastičtí kouzelníci, mágové, vědmy, upíři a vlkodlačice, kteří mají vyjasněnou hierarchii i příděl magických zásahů v nejbližší pětiletce. A jak ráda se nořím s hrdiny do hladin Šera. Škoda že neumím kreslit, tyhle popisy ve mě zanechají vždycky plno obrazů...

Druhý film, který vyšel z Ruska, byl poněkud diskutabilnější kvality. Ale ani to mi nezabrání zajít na něj do kina (za pár měsíců je tu:)). Třetí film se podle IMDB natáčí...jsem zvědavá.

Nechci se pouštět do spekulací o nějakýh ruských literárních tématech, ale Noční hlídka mi připomněla jinou knihu - Pondělí začíná v sobotu. Nepředpokládám, že ji znáte (tedy pokud jsem do vás její název nehustila). Napsali ji bratři Strugačtí a je to taková SF hříčka z prostředí VÚČAKO (Výzkumný Ústav ČAr a KOuzel), kam se náhodou dostává programátor (Mr. Goroděcký byl, jestli mě paměť neklame, téhož povolání), který se posléze začleňuje do tamější komunity mytologických tvorů (Kostěj Nesmrtelný si ve vězení odpykává doživotí, i Merlin se tu mihne) a magických rekvizit (boty sedmimílovky ve zdejším archívu).
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama