Královna

15. února 2007 v 19:45 | Salla |  non-asia mostly
Žhavý kandidát na několik Oscarů, vítěz mnoha cen včetně Zlatého Glóbu pro Helen Mirren a zároveň komorní příběh prezentující zákulisí anglické politiky, jak ho neznáme. To vše je Královna Stephena Frearse.

Píše se srpen léta páně 1997. Tony Blair sedí krátce na premiérské židli, královna Alžběta II je na svém letním sídle a v Paříži se stane tragédie, která otřese celou Anglií. Princezna Diana zahyne při nešťastné autonehodě. Následující týden je sledem událostí, ve kterých se musí rozhodnout, zda královna Anglie má právo být lidskou bytostí, nebo je jen figurkou svého lidu.
Natočit Královnu byl od Stephena Frearse odvážný tah. O panovnících se většinou točí filmy až po jejich smrti. O to víc je zajímavější sledovat zákulisní události, které se snaží přiblížit naší současnosti (relativně). Největším přínosem je, že Frearse dokázal poukázat na kontrasty, které si obyčejný smrtelník většinou vědomě neuvědomuje. Alžběta II se zmítá mezi dvěma světy - moderním, který zastupuje Tony Blair, a tím královským, plným protokolů, tradic, honů na jeleny a skotských kiltů. Smrt Diany je zde hnacím motorem pro vykreslení vztahu královské rodiny a veřejnosti. Královna pro svůj lid totiž slouží jako symbol, je jedno, že pro ni samotnou Diana v soukromí nebyla víc než matkou jejích vnoučat. Jako žena s vlastní hrdostí se proto rozhodne zachovat se podle svého, a tím rozpoutat válku novinových titulků, které bude muset v Londýně čelit pan Blair, kterého si stará elegantní dáma získá na svou stranu.
Královna Alžběta II je vykreslena jako žena, která si potrpí na čaj o páté, svoje postavení, sarkasmus a nedělá jí problém odjet Land Roverem do hor. Respekt před ní mají nejen její psi. Tony Blair je na druhou stranu mladý ctižádostivý muž, který sice v monarchii spatřuje zastaralý systém, ale je ochoten ho kvůli Ní akceptovat. Tím se dostáváme k otázce, kterou jsem si celou dobu pokládala. Jaký je postoj Frearse k monarchii? Veřejně ji neodsuzuje. Staví jen do kontrastu Blairovu chaotickou kancelář a starobylé zdi Buckinghamského paláce, který takto působí jako ostrůvek, kde se zastavil čas a kde služebnictvo v černém servíruje honosné snídaně.
Královna ve mně zanechala jiný pohled na něco, co mi připadalo samozřejmé. Kolikrát denně se člověk zamyslí nad tím, jak vlastně tento "přežitek" může v dnešní době fungovat? Nejen za tuhle vtíravou myšlenku si určitě několik cen po právu zaslouží a nám nezbývá než držet palce při oscarové noci.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Cece Cece | 15. února 2007 v 19:56 | Reagovat

Tak už recenzi psát nemusím, vše podstatné bylo řečeno. Snad jen dodám, že se na film příjemně kouká, má velmi dobré časování humoru a vážných situací.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama