Fontána nesmrtelnosti

23. března 2007 v 1:32 | Salla |  non-asia mostly
Recenzím na Fontánu jsem se zatím vyhýbala jak upír stříbru a ještě pár hodin uplyne, než si přečtu, co si o tomto veskrze geniálním díle Darrena Aronofského myslí "fundovanější" veřejnost...


Na nějakou klasickou recenzi nemám pražádnou chuť. Ono totiž ani tak nejde o příběh jako celou myšlenku. Osobně Aronofského po shlédnutí Pi považuji za symbolistu. Napřed ho fascinuje spirála, nyní kruh (ať už v podobě prstenu, tetování, bubliny nebo mlhoviny). Kruh je totiž krásná věc, která nemá počátek ani konec, je nekonečná v jistém slova smyslu. A tak ani vyprávění příběhu není omezeno takovými nepatřičnými věcmi jako je čas či prostor (nedej bože realita a fantazie). V druhém plánu pak kruh symbolizuje i to, co nám Aronofský chce sdělit - smrt přechází v nový život. Lidé sice zemřou, ale tímto aktem dají vzniknout jiným, mlhovina po své smrti zrodí nové hvězdy, nesmrtelnost je něco nad všemi lidskými manýry. Každý atom v nás je nesmrtelný, vše, z čeho se skládají vaše oči nebo ruce, to vše je tu již od počátku počátků. Fontána vnímavé diváky nutí odhlédnout od svých životů a podívat se na svět globálně. Zkuste se někdy v noci podívat na oblohu a představit si, že se vznášíte nad Zemí a koukáte na tu nicotnost tam dole, která si myslí, že její okolí existuje jen a jen kvůli ní. Ne, to že se lidstvo vyvinulo v něco "víc", kouká do omítnutých zdí, posílá informace na velké vzdálenosti, to je jen dočasná a pomíjivá skutečnost. Všichni hrdinové si toto ve Fontáně dříve či později uvědomili, kdy si to uvědomí ti, kteří si o sobě myslí, jak jsou důležití (a třebas rozpoutávají války)?

Ač je tento pohled na svět značně pesimistický, mě vždycky potěší. Je fajn se jednou zase zatoulat k mayským pyramidám, rozlehlosti vesmíru a zjistit, jak nepodstatný lidský tvor stresující se zbytečnostmi vlastně je.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Bane Bane | 24. března 2007 v 18:37 | Reagovat

Není pesimistický, je přesahový, úplný - a veliký:-)

2 Cece Cece | 25. března 2007 v 1:23 | Reagovat

V jedné věte bych tenhle film shrnul : "Spojení naprostého zklamání s totální filmovou extází." :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama