Komenský na jevišti

20. března 2007 v 1:51 | Salla |  divadlo
Napadlo by vás někdy, že z čistě kritckého díla bez zápletky, o kterém má každý z nás pár řádek ve starém sešitě češtiny, se dá vytvořit zajímavá divadelní hra?


Byla to opět neplánovaná akce. Je páteční odpoledne a po drátu příjde informace, že je k dispozici jeden studentský lístek do divadla. Samozřejmě, že jsem po tom hned sáhla a ještě téhož večera se ocitla na Labyrintu světa a ráji srdce. Podtitul zabral hlavním protagonistům (Všudybud a Mámení) bezmála dvě minuty dialogového monologu.

Rámec celé hry je koncipován jako literární klub. Jednotliví účastníci pak postupně přicházejí k pultíku, aby se pustili do četby Komenského knihy. Toto čtení se po chvíli plynule mění v hraný děj. Jakmile se ucelený obraz skončí, vypravěči (a tím i hlavní hrdinové vyprávění) se střídají.

O čem že to ten Komenský vlastně psal? Divili byste se, jak kritický ke své době byl. A vlastně se některé principy dají vztáhnout i na naši dobu. Vypravěč za doprovodu Mámení a Všudybuda se nechává provázet světem. Jenže informace o jeho principech se mu zdají neúplné a lživé. Za všechno mluví scéna se skorumpovanými a nepodstivými soudci. Vypravěč je postupně představen všem stavům, které se tu vyskytují - dělníci, obchodníci, zbohatlíci na hradě Štěstěny, kteří místnost plnou hojnosti opouští v náhodném pořadí poklopem v podlaze... A všude prochází smrt, a všude lidé zabíjí lidi.

Co mě nadchlo ze všeho nejvíce, byla scéna. Plachta, která napočátku kryje kovovou konstrukci, která dominuje jevišti, se s každým obrazem o něco málo sundá a tím se poodkryje připravený kousek nové scény - ať už je to ložnice, nebo jen obraz Babylonske věže.

Někomu přišlo, že takto okaté, primárně mravoučné dílo nemá co v divadle v našem věku dělat. Mladší ročníky se jistě musely nudit, ale já si to vychutnala. Opravdu bylo zajímavé nakouknout pod pokličku Komenskému a audio-vizuální zážitek byl také maximální.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama