This is Spartakus!

30. března 2007 v 2:15 | Salla |  divadlo
Tak nevím, proč jsem se bláhově domnívala, že Spartkus má něco společného se Spartou...


Balet musí mít jednoduchý děj, aby ho bylo možné přednést divákovi jen skrz tanec a hudbu. Tak tedy mějme jednoho římského vojevůdce Crassa, jeho milenku Aeginu a spoustu otroků, kteří pro jejich pobavení bojují v aréně jako gladiátoři. Mezi nově přivedenou krví se nachází i Spartakus a jeho žena. On je vržen do arény, ona vybrána jako služka přímo k nejvyššímu. Jemu se to pranic nelíbí, a tak zorganizuje gladiátory proti římským vojákům. Vše by šlo jak má, kdyby se spoluvůdce revoluce nespustil s Aeginou a nepadl tak do léčky, která ho stála život. Bohužel i otroci pod jeho vedením na tom nejsou s morálkou nejlépe a sen o lepší budoucnosti se tak Spartakovi rozpadá pod ostřím mečů.

Mám ráda všechny druhy umění - koncerty, činohru, operu, muzikál i balet. Člověk si v tom vždycky něco najde. Ať už potěchu z lidského umu, vynalézavosti scény nebo živé hudby. Spartakus je po dlouhé době první balet, který jsem cíleně navštívila. Proč? Nehledejte v tom žádnou skrytou touhu, kdyby hráli v březnu Labutí jezero, jdu na něj. Hudbu složil nějaký pan Chačaturjan. Jeho Šavlový tanec mi utkvěl v hlavě z filmu Záskok, který asi neznáte :). Melodie ze Spartaka by mohly fungovat i jako filmová hudba - trocha Jarreho, místy něco jako Williams, jen silne téma jsem zaslechla jen jedno. Zbytek bylo podbarvení k tomu, co se dělo na jevišti.

Přece jen něco Spartakus s 300 společného má. Většina baletících pánů má vypracovaná těla a kostými jim tento fakt opravdu neschovávají. A podle toho, jak z některých lil pot, balet asi nebude jen tak jednoduchá záležitost. Skládám jim poklonu (a slečnám v krásných šatech samozřejmě též).

Architekt opět pracoval s celým prostorem divadla. Občas se scéna měnila i během obrazu. Na zadní plátno byly promítány struktury dokreslující atmosféru, jako třeba jakási emulze na konci, která simulovala krev proudící ze Spartakova těla.

Nemyslím si, že si za týden řeknu - jooo, tamta scéna byla opravdu skvělá! Balet je hlavně momentální záležitost. Prožít nějaký intenzivní zážitek v čase t s tím, že v budoucnu přijdou jiné a tento již svému posloužil.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama