Sympathy for Mr. Vengeance

7. dubna 2007 v 22:09 | Salla |  korea
Před dvěma lety napsaná "recenze", která ještě nespatřila světlo světa (ale náhodou jsem ji objevila v počítači).
Je-li na světě nějaká spravedlnost, v Koreji ji nenajdete. A nebo že by tomu bylo právě naopak?

Ryu by byl obyčejný hluchoněmý, zelenovlasý, mírně zaostalý korejský dělník, nebýt toho, že jeho sestra potřebuje nutně transplantaci ledviny a jeho holka je členka teroristické skupiny čítající právě jednoho člena (a nebo že by ne?). A jak už to tak bývá, pro Ryovu sestru zrovna žádný vhodný dárce na blízku není. Ještěže na asijském kontinentu prosperuje nelegální obchod s orgány….Ale nelekejte se, nečeká vás žádný melodramatický film o soudržnosti sourozenecké lásky. Sympathy je brutální jízdou (ať si pod tímto označením představíte cokoliv) s řadou nečekaných zvratů a koncem, který byste si ani ve snu nevymysleli (pokud tedy nejste psychopat nebo Chan-wook Park).
První polovinu filmu sledujeme chudáka Rya, kterého stíhá jedno neštěstí za druhým. Přijde o práci, vlastní ledvinu, 10 milionů wonů… A to je teprve začátek. Scénáristé totiž na Rya chystají mnohem horší věci.
V druhé polovině se z minuty na minutu změní celé téma filmu. Nastává doba pro pomstu. Ke slovu se dostává do teď vcelku opomíjený pan Park Dong-jin, bývalý zaměstnavatel Rya a otec holčičky, která mu byla unesena (kým jiným než hluchoněmým mladíkem a jeho přítelkyní).
Kdo je ale obětí a kdo tím zločincem, který má zemřít? Na tuhle otázku neexistuje odpověď. Ryu je obětí osudu (a obchodníků s orgány), ale omlouvá to únos malé holčičky?
Pan Park je nevinnou (copak propuštění zaměstnance je zločin?) obětí nešťastné náhody, ale má právo pouštět elektrický proud do mladé teroristky?
Ani obchodníci s orgány toto krvavé peklo nezačali (i když asi ve filmu ten vyloženě zlý faktor hrají).
Anglický název film skvěle vystihuje (ten korejský bohužel posoudit nemůžu :)). Pro méně zdatné angličtináře sympathy = pochopení/soucit,vengeance = pomsta. O tom, který mstitel si získá váš soucit, musíte rozhodnout sami. Já sama se zmítám mezi oběma a můj morální systém při podrobnějším zamyšlení vypisuje fatal error.
Sympathy natočil v roce 2002 dnes 42 letý režisér Chan-wook Park (přezdívaný Mr. Vengeance) jako svůj třetí film a započal tak svoji trilogii o pomstě. Největší popularitu si získal druhý díl, který se dostal i k nám pod jménem Oldboy. Poslední část s názvem Sympathy for Lady Vengeance se právě natáčí.
Co se týče zpracování, Sympathy je někde na pomezí mainstreamu a artu. Nejvíc bych vyzdvihla práci s kamerou. Různé podhledy, nadhledy a průhledy (až uvidíte scénu chůze po schodech, pochopíte) jsou prostě oku lahodící.
Ať už máte Korejskou kinematografii rádi, nebo jste o ní dosud nic nevěděli (což byl můj případ), určitě se na tento film podívejte, pokud se vám připlete do cesty.
A stejně si myslím, že za všechno může ten blázen od řeky!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Cece Cece | 12. dubna 2007 v 21:04 | Reagovat

Ještě, že jsem si tohle přečelt až po shlédnutí filmu ^_^

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama