Drsný časy

17. července 2007 v 22:25 | Salla |  non-asia mostly
Zapomeňte na andělskou tvář Los Angeles. Zapomeňte na všechny ideály. V tomto světě vládnou bouchačky, marihuana, dobře vychlazený pivo a především pořádní chlapi, kterým patří svět.

Harsh Times (2005)

režie: David Ayer
Jim Davis se loučí se svojí mexickou přítelkyní a slibuje jí, že si ji jednou odveze do Ameriky. Jeho cílem je v L.A. získat místo u LAPD, nebo ještě lépe, dostat se k federálům. Má to jen malý háček - Jim je větší psychopat než všichni dealeři v Kalifornii dohromady.
Mike Alonzo je Jimův nejlepší kamarád. Má krásnou přítelkyni a když ho Jim zrovna nenapájí pivem nebo nezlákává marihuanou, hledá si poctivou práci.
Teď tedy vezměme tyto dvě osoby, nalijme do nich něco alkoholu a omamných látek, posaďme je do auta a pár dní je nechme existovat v tom nejtemnějším podsvětí, kde vám neznámý mexikánec podřízne krk rozbitou flaškou než byste řekli Ruger P-94. Otázkou zůstává, zda i tato společnost není bezpečnější než pomalu kontrolu ztrácející Jim (nějaké ty špatné zážitky z války).
David Ayer je jméno, které je podepsané pod scénáři k takovým filmům, jako je Training Day, Rychle a zběsile nebo SWAT. Co z toho plyne...sama nevím. Ale co jsem slyšela o Training Day, asi to bude podobně drsné.

Batman, kterého Christian Bale stvárnil ve stejném roce, by asi z Jima žádnou radost neměl. Jim by si jistě v psychiatrické léčebně podal ruku s Patrickem Batemanem z Amerického psycha. Alespoň že díky Bruce Wayneovi víme, že se Bale dokáže z vyšinutých maniaků a chladnokrevných sadistů přepnout do normálnější polohy. Teď jen, v které z těchto pozic ho vidíme raději?

Pánové si v Harsh Times neustále opakují, že jsou chlapi a proto mohou všechno. Ženské role jsou omezeny na jednorázové sexuální ikony nebo naopak na hodné "puťky", které tu jsou proto, aby se chlap mohl večer vrátit a hrát si chvíli na slušňáka (navíc si existují ve vlastním světě, který se s tím filmovým nepotkává). Je to zajímavá studie mužů jako dravců, kteří se chvílemi chovají jako kterýkoliv jiný živočišný druh (návštěva u Letty). Jen narozdíl od nich umí mluvit a čůrat do kelímku.

A když se tak rozhlížím kolem sebe, film je to sice nadsazený, ale někde uvnitř pravdu částečně má.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama