Když se tlačí na Pilu

12. července 2007 v 20:09 | Salla |  non-asia mostly
Aneb kam se nám to posunuje definice horroru...

Někde v daleké historii vznikl horor jako žánr, při kterém nás mrazí v zádech a v noci se bojíme zhasnout, aby na nás nevyskočila nějaká příšera. Hororové filmy si prošly svojí monster etapou, duchařskou etapou a momentálně se přerodily v něco unikátního. Oči při moderním hororu nezavíráme, protože z televize leze evidentně neživá holčička, ale protože se tvůrci snaží co nejrealističtěji provádět vivisekci na stále dýchajících hrdinech.

Když jsem viděla jako malá film Bestie útočí (o malých červených kanibalech), bála jsem se podívat pod postel. Jenže představa, že by mě někdo zavřel do místnosti s podivnou ocelovou ostnatou konstrukcí kolem krku, mě nechává naprosto klidnou. Ani zalití do vosku nebo sežrání zmutovaným drakem se nebojím. Dnešní horory působí pouze lokálně. Po skončení titulků se jen tiše vyzvracíte a v noci klidně spíte. Je to dobře? Osobně mi tento nový žánr začíná lézt krkem. Oni si v něm vlastně libují jen mladí lidé, které rating do kinosálu nepustí a kteří si získávají mezi vrstevníky prestiž, když vykřikují, jak která krvavá scéna byla cool.

Primární impulz k tomuto článku byla trilogie Saw. První díl si již nepamatuju, ale bylo to něco nového, svým propracovaným příběhem zajímavého a také drsného. Na úspěchu tohoto levného trháku se jisto jistě svezl i první Hostel.
Druhá Saw se rozpadla na 3 části. Úvodní nechuťárnu, nudný prostředek a skvělý závěr, který divákovi vysvětlil, že uplynulá hodina byla vlastně úplně zbytečná ztráta času. Co ji ale pozdvihuje z béčkového dna jsou zajímavé kameramanské nápady, které si film tohoto kalibru vlastně ani nazaslouží.
Saw III opět diváky zahákla do proudu co nejošklivějších smrtí. Člověk pak během minuty přijde na to, že obětem šílených vynálezů bude vlastně lépe, když zemřou, a pak jen doufá, že to bude rychlé, aby ani on, ani nebohé krvácející figurky moc netrpěly.

Holt se musíme smířit s tím, že "horor" je o tom diváka vyděsit a šokovat, a to ve všech polohách těchto slov.


P.S. dnes jsem zjistila, že Saw IV je již v postprodukci. Scary, isn't it? ;)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 LukArcher LukArcher | E-mail | Web | 12. července 2007 v 23:33 | Reagovat

aaa...mám k tomu připomínku....někde jsem četl že v USA má tenhle druh filmů specifické určení...chodí na něj hodně dva lidé...muž a žena...ne oprava chlepec a dívka...ne oprava...chlapeček a holčička...a plní to jediný učel, tulí se, drží se za ručičku...

isn´t lovely ? :o)))))

2 Cece Cece | 13. července 2007 v 10:07 | Reagovat

Holt žijeme v době, kdy je pro nás vrchol děsivosti pohled na své prázdné finanční konto ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama