Legenda o jezeru plném zla

16. července 2007 v 18:18 | Salla |  korea
Kdysi dávno, ještě než se náš letopočet přehoupl do kladných čísel, proběhl masakr mezi dvěma podivnými mystickými kmeny, které si činily nárok na jedno území. Ten vítězný zanechal na místě bezpečnostní pojistku, aby uvěznil krev i duše padlých v průzračném jezeře.


The Legend of Evil Lake (2003)

hudba: Dong-jun Lee

O pár stovek let později, v době, kdy se naši předkové teprve učili cyrilici, se na pláních budoucí Koreje (předpokládám) odehrávaly líté boje, ve kterých byl člověk šťasten, uchoval-li si všechny končetiny. Hrdinou této doby byl generál Biharang, jenž sloužil své královně. Jen její lásku odmítal a raději se dvořil prosté dívce Ja woon-bi. Tento milostný pseudotrojúhelník byl nejvíce trnem v oku státníkům okolo královny, a proto se jednoho dne ocitla Ja woon-bi tváří v tvář meči a dvěma sadistickým vojákům. Co čert nechtěl, její zoufalý pokus o svoji záchranu probudil opět k životu prastaré síly jezera, kterým se tělo právě zesnulé dívky nanejvýš hodilo.

Tento film (respektive soundtrack) mi byl doporučen jedním posluchačem Streaming Soundtracks. Bohužel je score k filmu u nás prakticky nesehnatelné. Dong-jun Lee tentokrát sahá k jemným melodiím (samá love témata) a sem tam se rozjede při bitvách (ale nic tak monstrózního jako předvedl v Lost Memories nebo v Tae Guk Gi).

Co se týče samotného filmu, jsem na vážkách. Legend of Evil Lake se nedá zařadit do žánru wu-xia. Většinou se tu odehrávají bitvy bez zářivé choreografie, kde jde o kvantitu usekaných částí těla a litry krve. Nicméně když se do obrazu dostane naštvaný démon (a najde protivníka, který se stačí i nadechnout než zemře), přichází na scénu pár ladných figur a trocha toho létání.

Samotný děj je více než triviální. Vlastně celou hodinu (nepočítáme-li úvod) jde jen o Biharangovo dilema, zda bránit svoji zemi, nebo svoji posedlou dívku a zda by se zase nedala nějak oživit. Nejzajímavější postavou je tu Biharangův podřízený a přítel, který jediný vykazuje nějaké zajímavější osobnostní rysy, když se jen kvůli loajalitě a přátelství postaví proti svým lidem, aby dovolil utéct démonovi.
Největší oporou snímku se tedy stává vizuální stránka. Pokud vás nefascinuje nadměrně realistické stvárnění mučení či zabíjení, určitě vás dostane krásná kamera v bambusových lesích, koně prohánějící se po lesních cestách, krev kontrastující s panenským sněhem, střízlivě zdobné hlavní město nebo jen ledově modré jezero obklopené skálami.

Částečně má na mém vlažném přijetí Legendy podíl i problém s titulky u filmů v asijských jazycích. Musíme se totiž spoléhat na překlad z překladu a tudíž je možné, že se pár informací po cestě ztratí. Těžko tedy říct, kdo vlastně byl ten hodný a kdo ten zlý. Rozeznat od sebe zarostlé herce také není nejjednodušší. Ale i tak se dá Legend of Evil Lake s klidem shlédnout v podvečer, kdy v televizi běží jen západní komerční počiny. Jen vám nesmí vadit stříkající krev.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama