Jason Bourne potřetí

29. srpna 2007 v 23:27 | Salla |  non-asia mostly
Tak a je to tu. Závěr série o agentovi bez minulosti, zato s pořádnými instinkty.


Série o Bournovi začala původně jako knižní adaptace (stejnojmenné trilogie), ale překvapivě nabrala vlastní směr a život. Četla jsem první dva díly - příliš si je nepamatuji, ale Bournova identita si byla podobná. V Mýtu se děj už celkem hodně rozcházel (Bourne pobíhal po Číně) a po první kapitole Ultimáta, kde je profesor David Webb se svoji ženou a dětmi, bylo jasné, že už jsme úplně mimo.

Bournovo ultimátum se nese v rytmu předchozího dílu a začíná přesně tam, kde jsme Jasona v Moskvě opustili (dovětek z Mýtu je do Ultimáta geniálně včleněn). Dynamická akce je vždy vystřídána pomalou pasáží, kde zlí zaměstnanci CIA osnují další z pastí, která by jim měla naservírovat Bourna (případně nějakého zrádce) v chladném stavu. A že je na co koukat. Greengrass se neopakuje. Vždycky přidá něco nového. I tentokrát je tu Jason Bourne a jeho geniální úniky na sto způsobů, několik drsných kontaktních setkání, lisování aut na silnicích, však to znáte. Jediné, co zůstává, je obliba CIA v atentátnících a známý zvuk evokující vrtulníkový rotor.

Co se Paulovi povedlo na výbornou, je udržovat v divácích pocit, že se v dnešním světě nemáte kde schovat. Sehraný tým specilistů před monitory vás v mžiku převede na blikající bod na mapě. Stačí kamera ve vašem okolí, vypnutý mobil v tašce, ohořelý kus papíru...

John Powell se vrátil k osvědčeným tématům. Nejvíc na povrch hudba vystupuje při honičce po střechách v Maroku. Nevím, kdo se komu přizpůsobil, nebo jestli je vše jen náhoda, ale hudba se několikrát do celé akce trefí natolik dobře, že to prostě musím zmínit, a přitom zní jako jedna ze skladeb z Mýtu bez jakýchkoliv úprav (Berlin Foot Chase nemýlím-li se (a mýlím-li se, pak je to dozajista To the Roof)). Že by Powell napsal naprosto univerzální věc?

Jsem tedy nadmíru spokojená (kdo by si zadarmo taky stěžoval, že?:)). I konec jde omluvit, přecejen se vše muselo vysvětlit, a tak chvílemi závěrečný dialog působí, jako by Jason byl naprostý trotl.
Teď jen doufam, že viry neznají pojem pozemského času.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama